SATA kontra ATA i SCSI

Przez całe lata w pecetach królowały dyski twarde wyposażone w złącza ATA (znane też pod nazwą IDE lub EIDE). Serwery i macierze dyskowe zostały natomiast opanowane przez dużo szybsze dyski SCSI czy ostatnio przez dyski Fibre Channel. Obecnie musimy się przyzwyczaić do innego skrótu - SATA.

Ostatni rok stał już pod znakiem nowej technologii. W miejsce dysków ATA zaczęły się pojawiać dyski SATA (szeregowe ATA). Dyski SATA wkroczyły też do produktów z wyższej półki, gdzie zaczęły rywalizować z takimi technologiami jak SCSI i Fibre Channel.

Tak więc dyskom SCSI i ATA przybył nowy rywal. Szczególnie technologia SCSI może się poczuć zagrożona. SCSI to równoległy interfejs, który przez ostatnie 15 lat był ciągle udoskonalany. Na początku interfejsy SCSI pracowały z szybkością 5 Mb/s. Potem było to 10, 20...., aby osiągnąć wreszcie wartość 320 Mb/s.

Zobacz również:

  • Dzięki temu standardowi będziemy wiedzieć, że śledzi nas jakieś obce urządzenie Bluetooth
  • Przenośne dyski w końcu przebiły 5 TB pojemności. WD wprowadza My Passport Ultra

Dlaczego producenci dysków zdecydowali się porzucić interfejs równoległy na rzecz interfejsu szeregowego? Można wymienić kilka powodów.

Przede wszystkim chodzi o to, że możliwości technologii SCSI wyczerpały się. Szybkości interfejsów SCSI nie da się już zwiększyć. Istotą tej technologii jest to, że wszystkie sygnały muszą być odbierane przez stację docelową jednocześnie. Okazało się, że w układzie takim nie można już dalej zwiększać szybkości transmisji, ponieważ pojawiają się wtedy zakłócenia (przesłuchy między poszczególnymi torami transmisji), które deformują sygnały.

SATA kontra ATA i SCSI
W przypadku transmisji szeregowej sprawa jest dużo prostsza. Ponieważ sygnały są wysyłane jeden za drugim, nie mogą się one wzajemnie zakłócać. Poza tym okablowanie SATA jest dużo prostsze (nie mamy tu już szerokiej i nieporęcznej wstęgi, ale mały i wygodny do układania kabelek - patrz zdjęcie obok). Połączenie SATA może być dużo dłuższe niż połączenie SCSI.

Ponieważ okablowanie SATA zajmuje mało miejsca, projektanci systemów obliczeniowych nie muszą się też martwić o to, że powietrze chłodzące komputer napotka na przeszkodę w postaci szerokiego kabla. Niby drobiazg, ale bardzo ważny, pozwalający obniżyć końcową cenę peceta czy serwera.

Te i inne zalety technologii SATA spowodowały, że technologie ATA i SCSI są wypierane. Przeglądając więc specyfikację techniczną komputera nie bądźmy zaskoczeni, jeśli przeczytamy, że pamięć masowa jest oparta nie na ATA czy SCSI, ale na SATA.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200