SAS z ludzką twarzą

SAS 9 i wygoda

Z punktu widzenia osób analizujących dane wersja 9 wnosi nowy sposób pracy - to być może najważniejsza zmiana wprowadzana przez SAS 9. Dzięki nowym mechanizmom system stał się bardziej dostępny. Prezenterzy na różnych prelekcjach podkreślali, że zręby systemu nie uległy zmianie, lecz zmieniły się jedynie mechanizmy dostępu do niego.

W efekcie poszerzył się krąg użytkowników SAS - ci którzy potrafią, będą korzystać z narzędzi dotychczasowych, inni zadowolą się możliwością pracy w Excelu.

SAS Web Report Studio to narzędzie oparte na WWW, za pomocą którego nawet niedoświadczony użytkownik może szybko przygotować profesjonalnie wyglądający raport. Taki raport może być następnie opublikowany np. w portalu SAS IDP. Najpierw wybierane jest źródło danych (np. z Metadata Server), określane są np. dodatkowe wyliczenia, a następnie można użyć gotowego wzorca albo zbudować elegancki raport z wykresem, posługując się biblioteką gotowych "klocków". Najważniejsze jest to, że analityk przy użyciu swoich zaawansowanych narzędzi przygotowuje dane wejściowe, zaś "zwykły" użytkownik może samodzielnie dobrać układ i wygląd raportu, czy też określić, pod jakim kątem chce analizować informacje.

Innym ciekawym rozwiązaniem jest dodatek do Office 2003 - dodatkowe menu, które pozwala na prawie pełny dostęp do motoru SAS, bez względu na format zasobu źródłowego (procedura SAS, kostka OLAP, arkusz Excel).

W ciekawy sposób został "ominięty" problem związany z ograniczoną liczbą wierszy w Excelu - ów dodatek do Office 2003 zapewnia własne mechanizmy filtrowania i własny "nawigator" do danych. Konsultanci SAS zapewniają, że do tych samych danych można dostać się za pośrednictwem aplikacji pisanej w języku Visual Basic.

Dodatek pozwala zarówno na generowanie wykresów, jak i na pobieranie danych w postaci tabelarycznej. Najnowsza wersja będzie też współpracować z PowerPoint. Można na przykład określić parametry wykresu, a potem zażądać, by slajdy zostały powielone dla np. każdego kwartału z zadanego zakresu dat. Co więcej - specjalne okno pokazujące "zawartość" SAS w dokumencie Office pozwala łatwo uaktualnić raport na podstawie najświeższych informacji. Dzięki temu dodatkowi Office stał się "pełnoprawnym" klientem do SAS-a.

Warto też wspomnieć o innym rozwiązaniu przeznaczonym do prezentacji i analizy. SAS OLAP Viewer to "prosta" tabela przestawna. No, może niecałkiem zwykła, może bowiem działać za pośrednictwem przeglądarki internetowej, pozwala łatwo zagłębiać się w kolejne poziomy, filtrować kategorie czy też generalnie - pracować za pośrednictwem przeglądarki ze skomplikowaną tabelą. Dostępne są dwie wersje przeglądarek OLAP - jedna napisana w Javie, a druga w technologii .Net.

Analizy za rączkę

Nowa wersja Enterprise Guide zawiera ponad 60 różnych predefiniowanych raportów i zadań analitycznych, z których można zbudować dopasowane do potrzeb firmy rozwiązanie SAS. Dostępnych jest wiele szablonów i kreatorów, które ułatwiają pracę.

Enterprise Guide dodatkowo zawiera jeszcze inny mechanizm przeglądania kostek OLAP, pozwala też stworzyć skrypt SAS czy DATA do wykonania niestandardowych zadań. Taki skrypt, gdy już powstanie, może stać się elementem standardowego zestawu narzędzi Enterprise Guide. W wersji 4.1 to, co zostanie opracowane w Enterprise Guide, będzie mogło być łatwo opublikowane jako element Information Maps w serwerze metadanych.

Wśród wielu elementów ułatwiających pracę warto wymienić mechanizmy tzw. impact analysis. W przypadku rozbudowanych raportów, wielu połączonych ze sobą metadanych trudno przewidzieć, na które elementy wpłynie aktualnie zmieniana definicja. W większości narzędzi klienckich można po prostu podejrzeć, gdzie wykorzystywany jest dany element albo skąd dokładnie pochodzi określona wartość. W ten sposób także prościej można znaleźć błędy w procedurze analitycznej.

Furtka dla chętnych

SAS po raz pierwszy zaczął "otwierać" swoją technologię, by umożliwić korzystanie z danych zarządzanych przez środowisko SAS aplikacjom tworzonym przez inne firmy. W wersji 9 SAS udostępnia rozbudowane interfejsy API dla Web Services (co ciekawe, oddzielnie dla Javy i oddzielnie dla .Net). Częściowo korzysta z nich opisywany wyżej dodatek do Office.

W ogóle podejście SAS Institute do technologii jest pewną ciekawostką. Do każdego zadania wybierana jest technologia, która jest dla niego optymalna. Pewne aplikacje to "ciężki" klient okienkowy napisany w Javie. Ale inna aplikacja okienkowa - SAS Enterprise Guide jest napisany w .Net. Dodatek do Microsoft Office 2003 został napisany przy użyciu Visual Studio Tools for Office. Oparty na WWW interfejs do tworzenia raportów wykorzystuje JSP (i może też wykorzystywać prosty serwer Tomcat)...

SAS i kultura organizacji

SAS Institute to firma, której trudno odmówić doświadczenia w dziedzinie analizy danych. Z producenta "prostego" pakietu statystycznego SAS stał się dostawcą rozwiązań analitycznych/BI dla dużych i bardzo dużych przedsiębiorstw. Ale równocześnie SAS jako twórca ciekawej technologii nie oferuje żadnych konkretnych programów partnerskich (w przeciwieństwie do producentów innych rozwiązań typu BI czy dostawców systemów ERP). Tak więc wdrożenia SAS są wykonywane w zasadzie wyłącznie przez pracowników SAS Institute. Także na konferencji widać to było wyraźnie - partner "konsultingowy" Accenture pełnił rolę swego rodzaju "listka figowego", malutkie ekspozycje partnerów to głównie stoiska ze sprzętem Sun Microsystems czy Bull. Tymczasem, co ciekawe, głównym "sponsorem platformy" był Intel, którego platformy w dużych rozwiązaniach SAS używane są bardzo rzadko.

Zdaniem SAS, mówić o rozwiązaniach Business Intelligence można tylko w kontekście całościowej strategii. To nie jest tylko platforma systemowa, technologia, czy rozwiązanie, ale elementy łączące ludzi, procesy i pewną kulturę projektową - i to zarówno ze strony klienta, jak i firmy wdrażającej. Dopiero te wszystkie elementy stanowią Enterprise Intelligence Platform.

W ramach szerzenia pewnej kultury rozwiązań BI SAS opracował tzw. SAS Industry Framework - specjalne sposoby postępowania dostosowane do różnych dziedzin przemysłu - bankowości, ubezpieczeń, produkcji itp. Pozwala to w pewnym sensie ujednolicić i standaryzować rozwiązania dla określonych grup klientów.


TOP 200