SAS i IBM na czele rynku nowego segmentu rynku narzędzi Business Intelligence

Analitycy spodziewają się dynamicznego rozwoju rynku rozwiązań biznesowych wspierających prognozowanie w oparciu o analizę dużych wolumenów danych. Już dziś rynek jest mocno konkurencyjny. Eksperci Forrester Research za największych dostawców takich narzędzi uznali firmy SAS, IBM oraz SAP.

Firmy SAS oraz IBM uznano za wiodące w zakresie narzędzi analityki predykcyjnej dużych zbiorów danych. Obu dostawców ma charakteryzować m.in. wysoki udział rynkowy oraz jasno sprecyzowane plany rozwoju oprogramowania wspierającego analizę trendów, prognozowanie i podejmowanie decyzji biznesowych w oparciu o wnioski płynące z przetwarzania dużych zbiorów informacji. Z szacunków firmy Forrester Research wynika, że w skali świata z rozwiązań analityki predykcyjnej SAS korzysta ok. 3 tys. firm. Natomiast koncern IBM może - według analityków - pochwalić się o połowę mniejszą liczbą wdrożeń tego typu narzędzi.

W trójce liderów, przegrywając z pozostałymi w zakresie udziału rynkowego, znalazł się też niemiecki SAP. Autorzy raportu podkreślają, że w umocnieniu pozycji SAP w segmencie rozwiązań analityki predykcyjnej dużych zbiorów dnaych istotnie pomogły rozwiązania analityczne oparte na środowisku przetwarzania danych in-memory - HANA. W czołówce analitycy firmy Forrester sklasyfikowali także firmy Tibco, Oracle, Statsoft oraz KXEN. Każdą z nich charakteryzować ma unikalne podejście do procesów predykcyjnych opartych na analizie Big Data.

Zobacz również:

  • AI w walce z przestępstwami finansowymi
  • To narzędzie pozwala w maksymalnym stopniu wykorzystać moc komputera kwantowego
  • Strategiczna współpraca NTT DATA Business Solutions i Beyond.pl

Zdaniem analityków popyt na tego typu rozwiązania napędzają oczekiwania klientów w zakresie oceny trendów i analizy korelacji między gromadzonymi informacjami biznesowymi. Wykorzystanie zaawansowanych narzędzi analityki predykcyjnej ma przekładać się na możliwość zwiększenia rentowności i usprawnienie kluczowych procesów biznesowych. Eksperci spodziewają się, że ten sektor branży IT stanie się niebawem "wysoce konkurencyjny". Fala debiutów na rynku oprogramowania analityki predykcyjnej opartej na analizie dużych zbiorów danych ma nastąpić w ciągu trzech najbliższych lat.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200