SAP zatrudnia menadżera z Microsoftu jako nowego globalnego szefa AI

Nowy globalny szef AI w SAP, Walter Sun, pracował wcześniej nad Dynamics 365 Copilot firmy Microsoft.

Źródło: Shutterstock

SAP powołał nowego globalnego szefa sztucznej inteligencji, Waltera Suna, po tym, jak poprzednia osoba na tym stanowisku odeszła, aby założyć własny startup AI.

Przez ostatnie 18 lat Sun pracował w firmie Microsoft, ostatnio jako wiceprezes ds. sztucznej inteligencji w grupie platform biznesowych i aplikacji. Sun ma doktorat z MIT i kontynuował publikowanie akademickich prac badawczych podczas pracy w Microsoft, a także wykładał na uniwersytetach w Seattle i Waszyngtonie. Jako członek zespołu programistów Microsoftu, Sun stworzył Bing Predicts, silnik wnioskowania, który zapewnia prognozy „faworytów do zwycięstwa” pod wynikami wyszukiwania dla rozgrywek sportowych i próbował przewidzieć zwycięzcę wyborów prezydenckich w USA w 2016 roku. (Uwaga spoiler: nie udało się).

Zobacz również:

  • Copilot Pro czyli subskrypcja na AI - wkraczamy w nową erę usług?
  • Strategiczna współpraca NTT DATA Business Solutions i Beyond.pl

Co bardziej przydatne dla przedsiębiorstw, pomógł również opracować Dynamics 365 AI for Market Insights, funkcję platformy ERP i CRM firmy Microsoft, która skanuje dane wyszukiwania, aby zapewnić przedsiębiorstwom informacje o pojawiających się trendach w zainteresowaniu społecznym i nastrojach wokół ich marek. Ostatnio był zaangażowany we wprowadzenie Dynamics 365 Copilot, który opiera się na generatywnym modelu sztucznej inteligencji GPT-4 OpenAI, aby między innymi pomóc marketerom w pisaniu angażujących ofert sprzedaży. W niedawnym wpisie na blogu Sun opisał, w jaki sposób badacze Microsoft przeprowadzili eksperymenty w celu porównania wydajności różnych modeli sztucznej inteligencji do wykorzystania w Dynamics 365. Jego koledzy badali również, jak pisać najskuteczniejsze podpowiedzi w celu uzyskania przydatnych odpowiedzi od generatywnych systemów sztucznej inteligencji.

Sun zastępuje Feiyu Xu na stanowisku globalnego szefa AI w SAP. Dołączyła do firmy w 2020 roku, po trzyletnim stażu na podobnym stanowisku w Lenovo. Wcześniej przez dwie dekady pracowała w Niemieckim Centrum Badań nad Sztuczną Inteligencją (DFKI).

W ciągu trzech lat Xu kierował inicjatywami SAP w zakresie sztucznej inteligencji, firma wprowadziła technologie AI do wielu swoich produktów, w tym narzędzi do planowania łańcucha dostaw, zarządzania wydatkami, obsługi klienta i handlu online. W maju 2023 r., mniej więcej w czasie, gdy Xu ogłosiła zamiar odejścia z firmy, SAP ogłosił, że wprowadzi do swoich produktów technologię IBM Watson AI.

Zespół produktowy SAP ds. sztucznej inteligencji

Cała jednostka AI, która wcześniej podlegała Xu, będzie teraz podlegać Sun, powiedział przedstawiciel SAP. Zespół Sun będzie składał się z dwóch wiceprezesów ds. technologii AI, Sebastiana Wieczorka i Ulfa Brackmanna; CTO, Johannesa Hoffarta i globalnego menedżera produktu AI, Nadine Hoffmann.

Sun będzie podlegać bezpośrednio Philippowi Herzigowi, szefowi inżynierii międzyproduktowej i doświadczenia SAP, który podlega członkowi zarządu SAP ds. inżynierii produktu, Thomasowi Saueressigowi.

SAP nie był w stanie powiedzieć, czy Sun będzie zasiadał w komitecie sterującym ds. etyki AI, tak jak jego poprzednik, Xu. Na razie jedynym przedstawicielem zespołu AI w komitecie jest Wieczorek, wiceprezes ds. technologii AI. Pozostałych ośmiu członków komitetu zajmuje wysokie stanowiska odpowiedzialne za marketing, ochronę danych, sprawy rządowe, prawne, różnorodność, dane klientów, jakość i zrównoważony rozwój.

Jeśli chodzi o Xu, to po odejściu z SAP była ona współzałożycielką Nyonic, berlińskiego startupu, którego celem jest tworzenie branżowych, wielojęzycznych modeli sztucznej inteligencji, spełniających europejskie standardy etyczne i prawne. Xu jest dyrektorem ds. innowacji Nyonic, a jej współzałożycielami są seryjny przedsiębiorca AI Han Dong jako CEO w Szanghaju, ekspert NLP Johannes Otterbach jako CTO, lingwista obliczeniowy Hans Uszkoreit jako dyrektor naukowy oraz Vanessa Cann, członek zarządu Niemieckiego Stowarzyszenia AI, jako CEO na Europę. Firma zatrudnia inżynierów w Berlinie i Szanghaju.

Źródło: CIO

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200