SAP wprowadził do swojej chmury najnowsze serwery IBM

Korporacja wprowadziła do swoich centrów danych świadczących chmurowe usługi HANA Enterprise Cloud najnowsze serwery IBM linii Power Systems. Tym samym firmy korzystające z aplikacji ERP i dużych baz danych uruchamianych na takich serwerach mogą teraz korzystać z tej ciekawej – gdyż są to bardzo wydajne systemy obliczeniowe - oferty.

SAP korzysta z usług serwerów Power od dawna, bo od 2005 roku, a w 2015 roku zdecydował się uruchamiać na nich oprogramowanie HANA. IBM podał niedawno informację, że w 2019 roku co czwarta aplikacja HANA była uruchamiana na jego serwerach Power. Pozostałe 75% aplikacji instalowano na serwerach wyposażonych w procesory Intela.

Oprogramowanie HANA obsługuje duże bazy danych korzystając z usług albo jednego dużego serwera mającego do dyspozycji współdzieloną pamięć, albo klastra składającego się z wielu mniejszych serwerów i towarzyszącej im współużytkowanej pamięci masowej.

Zobacz również:

IBM twierdzi, że jego serwery E980 – czyli te, które SAP wprowadził do swoich systemów IT – mogą z powodzeniem obsługiwać oprogramowanie HANA w każdej z dwóch wymienionych wcześniej konfiguracji, gdyż mają do dyspozycji pamięć masową o imponującej pojemności 24 TB.

Serwery IBM Power Systems, w tym te wyposażone w najnowsze procesory Power9 - są następcami legendarnych komputerów linii AS/400, które pojawiły się w 1988 roku i odegrały istotną rolę w rozwoju całego przemysłu IT. Zaletą serwerów wyposażonych w procesory Power9 jest to, że można na nich uruchamiać wszystkie starsze aplikacje pamiętające jeszcze system operacyjny IBM i.

Aplikacje takie są uruchamiane na jednej logicznej partycji (LPAR) lub na maszynie wirtualnej, obok której może funkcjonować partycja z systemem IBM AIX (firmowa wersja Uniksa) lub partycja z systemem Linux (np. dystrybucja SUSE Linux Enterprise Server lub Red Hat Enterprise Linux).


TOP 200