SAP kieruje uwagę na średnie firmy

Kierownictwo SAP prognozuje, że rynek oprogramowania dla średnich przedsiębiorstw w najbliższym czasie będzie charakteryzował się największym wzrostem.

Kierownictwo SAP prognozuje, że rynek oprogramowania dla średnich przedsiębiorstw w najbliższym czasie będzie charakteryzował się największym wzrostem.

Właśnie z myślą o średnich przedsiębiorstwach firma opracowuje kolejne wąsko specjalizowane wersje systemu . "Jednym z przykładów może być pakiet dla przedsiębiorstw zajmujących się produkcją maszyn rolniczych" - mówi Leo Apotheker, prezes SAP na region EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka).

ERP ma się dobrze

Ostatnio można było usłyszeć twierdzenia o zmierzchu epoki systemów ERP. Czy oznacza to, że rozwiązania te stały się przestarzałe, niemodne? "W żadnym wypadku. Nie wiem, czy wszys-cy jednakowo rozumieją termin ERP? Dla mnie ERP to system wspierający pracę przedsiębiorstwa, a więc moduły finansowo-księgowe, produkcyjne, ale także CRM, e-procurement czy SRM. Czy rozwiązania te są przestarzałe? Jeśli tak, to przestarzałe jest również prowadzenie biznesu" - odpowiada Leo Apotheker. Koniec systemów ERP wieściły już takie firmy, jak i2 i Ariba. "Okazało się, że były w błędzie" - dodaje.

W roku 2002 SAP spodziewa się zwiększenia przychodów na poziomie 15%. To mniej niż w 2001 r., kiedy wzrost wynosił 17%. Ogromną rolę w osiągnięciu założonego planu będą miały wyniki SAP w regionie EMEA, w tym Polsce. Sprzedaż w tym regionie osiągnęła wartość 3,8 mld euro, na całym świecie - 7,3 mld euro.

Rozwój wewnętrzny

Nadzieje na wzrost SAP wiąże również z portalami korporacyjnymi i zaprezentowanym na początku br. oprogramowaniem, określanym jako SRM (Supplier Relationship Management), pozwalającym zarządzać relacjami z dostawcami. System zbudowano z wykorzystaniem modułu mySAP e-procurement. Wspiera on proces współpracy z dostawcami, m.in. tworzenie strategii, kwalifikację i selekcję dostawców, negocjację i zarządzanie kontraktami oraz umożliwienie dostawcom wykonywania pewnych działań w systemie partnera.

W ubiegłym roku SAP powołał także spółkę SAP Portals, zajmującą się budową portali korporacyjnych i oprogramowania do analiz biznesowych. W jej skład weszły rozwiązania niemieckiego producenta TopTier. Na razie SAP nie planuje kolejnych przejęć. "Musimy wzrastać przez własny rozwój, a nie dzięki przejęciom innych firm. Nadal jednak interesujemy się małymi firmami, które posiadają oryginalną technologię" - mówi Leo Apotheker.


TOP 200