SAP coraz bliżej własnej platformy cloud computing

Niewykluczone, że już za dwa tygodnie SAP oficjalnie zaprezentuje własną platformę cloud. Zdaniem analityków środowisko uruchomieniowe NetWeaver Cloud będzie konkurować przede wszystkim z rozwiązaniami firm Oracle i Salesforce.

Nowe środowisko SAP pozwala m.in. na uruchamianie aplikacji napisanych w języku Java. Wykorzystywane są również możliwości technologii in-memory. Platforma SAP NetWeaver Cloud bazuje bowiem na wybranych mechanizmach rozwijanego przez niemiecki koncern wraz z grupą partnerów technologicznych środowiska obliczeniowego HANA. Zapowiadana jest też obsługa dla innych technologii i rozwój oferty usług Platform as a Service.

Fizycznie środowisko NetWeaver Cloud obsługują serwery zlokalizowane w europejskich centrach danych SAP. Fakt, że nowa platforma działa na serwerach zlokalizowanych w Europie może działać na korzyść nowej oferty SAP w kontekście unijnych przepisów dotyczących ochrony danych osobowych.

Zobacz również:

  • Strategiczna współpraca NTT DATA Business Solutions i Beyond.pl
  • Unijne certyfikaty usług chmurowych – apel o niedyskryminowanie „big techów”

Władze niemieckiego koncernu zamierzają stworzyć kompleksowy ekosystem partnerów wyspecjalizowanych w rozwoju i wdrożeniach oprogramowania opartego na platformy NetWeaver Cloud. Planowane jest też uruchomienie dedykowanego środowiska sprzedaży oprogramowania dla środowiska cloud computing firmy SAP. Najpewniej będzie to rozwiązanie zbliżone do mechanizmów stworzonych przez firmę Salesforce. Nie wiadomo jednak w jaki sposób nowe rozwiązanie zostanie zintegrowane z oferowanych do tej pory systemami biznesowymi SAP oraz oprogramowaniem dostawców przejętych w ostatnich latach - m.in. systemami klasy HCM firmy SuccessFactors.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że premiera SAP NetWeaver Cloud może odbyć się już w połowie października, podczas amerykańskiej edycji konferencji SAP Tech Ed. Eksperci spodziewają się, że początkowo oferta aplikacji budowanych na bazie środowiska NetWeaver Cloud będzie skierowana głównie do obecnych klientów SAP zainteresowanych przeniesieniem niektórych elementów posiadanej infrastruktury aplikacyjnej do chmury. Platforma NetWeaver Cloud może również okazać się wyjątkowo atrakcyjnym rozwiązaniem dla deweloperów zajmujących się rozwojem oprogramowania biznesowego stanowiącego uzupełnienie dla standardowych możliwości systemów biznesowych SAP.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200