SAP S/4HANA Cloud zapewnia doskonały rozwój i przyspiesza cyfryzację

Klienci często rozumieją automatyzację jako przyspieszenie wprowadzania dokumentów i danych do systemu. Ale to zdecydowanie nie wszystko. Wyjaśniamy dlaczego warto stawiać na automatyzację procesów w biznesie, oraz dlaczego warto rozważyć wdrożenie systemu SAP S/4HANA Cloud.

SAP zapewnia dostęp do narzędzi, które analizują, jak realizujemy konkretne procesy biznesowe. Następnie otrzymujemy rekomendacje o tym, jak możemy je zautomatyzować i usprawnić. Dodatkowo – jeśli tylko mamy taką potrzebę – możemy zbudować wiele procesów od podstaw, które będą od razu uwzględniać automatyzację.

Sama platforma jest wspierana przez środowisko chmurowe. Wszystko jest testowane i wdrażanie w chmurze, w bezpiecznej infrastrukturze i bez ryzyka, że dojdzie do nieprzewidzianych komplikacji. "Jednocześnie wprowadzamy zmiany tylko tam, gdzie widać unikalne wartości dla klientów" — zapewnia Janusz Bus, opiekun kluczowych klientów SAP w firmie SUPREMIS, zatrudniającej ponad 100 specjalistów ds. technologii i wdrożeń SAP.

Które firmy powinny postawić na automatyzację?

Kiedy jest właściwy moment na to, aby zdecydować się na wdrożenie odpowiednich systemów automatyzujących? Marek Mac z serwisu myERP.pl pytał o to eksperta z SUPREMIS. "Dobrym momentem jest rosnąca skala biznesu. Jeśli np. widzimy, że mamy coraz więcej dokumentów do wprowadzania i pojawia się coraz więcej zamówień - to dobry czas na wdrożenie odpowiednich technologii" — tłumaczy Janusz Bus.

Inną, równie dobrą okazją do wdrożenia systemów automatyzujących jest "zblokowana" firma. Chodzi o moment, kiedy pracownicy nie wyrabiają się z zadaniami i jest tak dużo do zrobienia, że wiele spraw jest blokowanych i odkładanych na wieczne "później". Również sytuacja, kiedy wykonujemy wiele powtarzalnych zadań jest doskonałą okazją do inwestycji w automatyzację wielu procesów.

Automatyzacja pozwala zoptymalizować pracę wielu pracowników i działów. Upraszcza konkretne procesy i zadania, powodując że nie powstają już wąskie gardła i blokady, opóźniające realizację projektów i utrudniających obsługę klientów.

Ponadto warto wiedzieć, że samo wdrażanie rozwiązań SAP jest w dużym stopniu uproszczone. SAP oferuje setki integracji do popularnych aplikacji i narzędzi, jak również ok. 3000 gotowych zestawów integracyjnych z rozwiązaniami partnerów. Wdrażanie platformy SAP nie zajmuje więc dużo czasu i nie wymaga angażowania dużej liczby specjalistów.

Automatyzacja nie odbiera ludziom pracy

Jeżeli mówimy o automatyzacji, mówimy najczęściej o sytuacji, w której konkretne zadania są realizowane bez udziału człowieka. Inaczej mówiąc, praca ta jest odbierana konkretnym osobom. Pojawia się wówczas zwątpienie personelu i obawy, że firma przeprowadzi zwolnienia.

W praktyce bardzo rzadko zdarza się, aby organizacja decydowała się na redukcję zatrudnienia po wdrożeniu systemów automatyzacji. "Automatyzacja prowadzi do tego, że zwiększamy swoje możliwości. Możemy nagle przetwarzać np. więcej zamówień i w związku z tym potrzebujemy więcej osób do ich realizacji" — mówi Janusz Bus z SUPREMIS. "Pracownicy po wdrożeniu automatyzacji często dostają bardziej kreatywne zadania do wykonywania. Czują się przez to bardziej potrzebni i mogą się dalej rozwijać" — dodaje ekspert.

Automaty są odpowiednio skonfigurowane i nie popełniają błędów, więc pracownicy nie muszą wykonywać powtarzalnych, rutynowych zadań. Mogą np. skupić się na stworzeniu konkretnych planów na optymalizację pracy magazynu, czy też zająć się tworzeniem nowych usług, dzięki którym firma będzie mogła zyskać nowe strumienie przychodów.

SAP S/4HANA Cloud świetnym rozwiązaniem do automatyzacji

Jest co najmniej kilka powodów, dla których warto zdecydować się na rozwiązanie SAP S/4HANA Cloud. Cztery kluczowe to:

  1. System zapewnia standaryzację procesów, a także jest świetną platformą do wdrażania poszczególnych integracji. Został zoptymalizowany pod kątem biznesowym, zapewnia możliwość dostosowania do potrzeb klientów i użytkowników, co przekłada się na szybkie wdrożenia i oszczędności zarówno czasu, jak i te wynikające z automatyzacji.
  2. Zwiększone przychody. Automatyzacja wpływa na generowanie większych przychodów, ma kluczowe znaczenie dla organizacji. Możemy albo skalować biznes i np. obsługiwać więcej zamówień, albo alokować zwolnione zasoby do realizacji nowych projektów i zyskać dostęp do nowych strumieni przychodów.
  3. Bezpieczeństwo. Systemy SAP są nie tylko bezpieczne w zakresie samego logowania, przechowywania danych i infrastruktury. Możemy mówić również o bezpieczeństwie samego prowadzenia biznesu, rozwoju i skalowania.
  4. Bycie na bieżąco. System jest regularnie aktualizowany i dwa razy w roku pojawiają się nowe funkcje i narzędzia. Dzięki temu mamy pewność, że nasza platforma jest zgodna z obecnymi trendami i potrzebami rynku.

"SAP zapewnia też elastyczny model licencjonowania, z subskrypcjami zapewniającymi odpowiednie uprawnienia" - dodaje Janusz Bus.

SAP S/4HANA Cloud zapewnia doskonały rozwój i przyspiesza cyfryzację

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]