SAP HANA dla każdego?

IDC ostrożnie przewiduje, że w 2014 roku wydatki na wdrożenie i obsługę rozwiązań chmurowych wzrosną o 25% i przekroczą 100 miliardów dolarów. Trend był jednak oczywisty już wcześniej. SAP nie zamierza czekać aż pieniądze same do niego przyjdą. Zamierza ich poszukać w kieszeniach klientów innych firm.

Niemiecki gigant dogadał się ze sporą częścią dostawców rozwiązań chmurowych i już niedługo umożliwi im włączenie do oferty także platformy HANA Enterprise Cloud. Ma ona być udostępniana zarówno jako infrastruktura (IaaS) jak i usługa zarządzana (SaaS).

Według SAP, ma to pomóc klientom otrzymać możliwość przetwarzania w chmurze na najwyższym poziomie, pogodzić aplikacje CRM z ERP, a przy okazji ograniczyć koszty i trud uzyskania tego wszystkiego. Jednym słowem, decydując się na wdrożenie chmury wraz z dostawcą, współpracującym z SAP, klient będzie miał też okazję zaimplementować HANA bez konieczności podpisywania kolejnych umów i ingerencję w system.

Zobacz również:

  • Świat się zmienia. SAP nadąża
  • Chmura 2022. Strategia, wyzwania i bariery – badanie redakcyjne Computerworld
  • AI na poziomie człowieka już blisko - przekonuje DeepMind

Wśród dwunastu firm, z którymi SAP zawarł porozumienia znalazły się między innymi: Fujitsu, Hitachi Data Systems, HP, IBM, Verizon, Virtustream, VMware, Swisscom, Telstra, T-Systems, CenturyLink Technology Solutions i China Datacom,. Niedługo do tej puli mają dołączyć kolejni dostawcy rozwiązań chmurowych. Już ci jednak, jak podaje SAP, dysponują łącznie 412 tysiącami serwerów i 580 centrami danych.

Darren Bibby z IDC tłumaczy:

Dziś jednak świat coraz częściej decyduje się na rozwiązania hostingowe lub w chmurze, dlatego SAP ma szansę, aby przenieść najlepsze praktyki we współpracy partnerskiej na środowisko dostawców usług outsourcingowych, tak aby wspólnie z nimi zapewniać klientom maksymalne korzyści”.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200