SAN-y w kolorze błękitu

IBM dołącza do grupy producentów oferujących rozwiązania sieci Storage Area Networks.

IBM dołącza do grupy producentów oferujących rozwiązania sieci Storage Area Networks.

IBM wprowadził na rynek produkty umożliwiające budowanie sieci SAN. Późniejsze w stosunku do konkurencji premiery swoich urządzeń firma tłumaczy chęcią zapewnienia pełniejszej zgodności ze standardami Storage Networking Industry Association (SNIA), które nie są jeszcze zatwierdzone, a także większym zaawansowaniem technicznym wprowadzanych produktów.

Odbyły się już premiery IBM SAN Data Gateway, Fibre Channel RAID Storage Server oraz Fibre Channel Storage Hub. Firma zapowiedziała także premierę oprogramowania IBM StorWatch Fibre Channel RAID Specialist i IBM StorWatch SAN Data Gateway Specialist, umożliwiającego scentralizowane zarządzanie urządzeniami pracującymi w ramach sieci SAN.

Koncentrator zamiast przełącznika

IBM twierdzi, że wprowadzony przez niego na rynek koncentrator IBM Fibre Channel Storage Hub jest najlepszym tego typu rozwiązaniem na rynku. "W przeciwieństwie do rozwiązań konkurencji nasz koncentrator pozwala komunikować się wielu serwerom z wieloma macierzami dyskowymi bez względu na to, pod kontrolą jakiego systemu operacyjnego pracują" - mówi Jean-Louis Legrand, odpowiadający w Europie za marketing produktów SAN IBM-a. Według niego, produkty SAN takich firm, jak Compaq i Dell, pozwalają podłączyć kilka serwerów do jednej macierzy dyskowej, ale nie umożliwiają dynamicznego alokowania jej zasobów na potrzeby różnych systemów plikowych, wykorzystywanych przez systemy Windows NT i Unix.

"Nasz koncentrator umożliwia bezpośrednią współpracę macierzy dyskowych pracujących w sieciach SAN z bibliotekami taśmowymi, co znacznie skraca czas archiwizacji i nie absorbuje zasobów serwera" - mówi J. L. Legrand.

Na razie urządzenia SAN IBM-a muszą być połączone z wykorzystaniem koncentratora Fibre Channel. W przeciwieństwie do innych producentów firma nie wprowadziła bowiem na rynek przełącznika pracującego w tej technologii. Przedstawiciele IBM-a tłumaczą jednak, że dostępne w tej chwili na rynku przełączniki nie są jeszcze w pełni standardowe, gdyż standardy dotyczące przełączania w sieciach SAN nie zostały jeszcze zatwierdzone. Ich ratyfikacja przez komitet normalizacyjny SNIA jest spodziewana dopiero pod koniec br. Wtedy też lub na początku roku 2000 IBM wprowadzi na rynek przełączniki Fibre Channel. "Ostateczny termin premiery przełącznika w dużej mierze będzie zależeć od czasu certyfikacji naszego rozwiązania do pracy z produktami SAN innych producentów" - dodaje J. L. Legrand.

Wprowadzony na rynek IBM Fibre Channel Storage Hub jest wyposażony w siedem portów FC-AL (Fibre Channel Arbitrated Loop), do których mogą być podłączone urządzenia odległe nawet o 10 km. Cena tego koncentratora wynosi ok. 4500 USD.

Pamięci masowe i interfejsy

Kolejnym wprowadzonym na rynek produktem jest macierz dyskowa IBM Fibre Channel RAID Storage Server, która w maksymalnej konfiguracji może być rozbudowana do pojemności 1 TB danych. Wyposażona jest w dwa gniazda FC-AL, oferujące łączną przepustowość 200 MB/s. Według IBM-a, w testach wydajności macierz ta umożliwiała odczytywanie danych z szybkością 179 MB/s (przy zastosowaniu dwóch kart FC-AL w serwerach Windows NT). Tak duża szybkość była możliwa dzięki zastosowaniu nowych, szybkich dysków Ultrastar IBM-a.

Ostatnim z nowych produktów jest konwerter IBM SAN Data Gateway, który umożliwia podłączenie do światłowodowych sieci SAN dysków i pamięci masowych, zbudowanych w architekturze SCSI i Ultra SCSI. Urządzenie to zawiera 1 lub 2 porty FC-AL i oferuje 4 porty Ultra SCSI, umożliwiające dołączenie urządzeń opartych na tym standardzie.


TOP 200