S3 i Transmeta będą wspólnie tworzyć urządzenia internetowe

Firmy nie ujawniły jednak, kiedy na półkach sklepowych można się spodziewać nowych produktów.

Transmeta - twórca nowych procesorów Crusoe - i S3 - producent znany głównie z kart graficznych - stworzą i będą wspólnie produkować urządzenia internetowe wykorzystujące system operacyjny Linux.

Urządzenia, wyposażane w procesory Crusoe, będą przeznaczone głównie dla użytkowników, którzy chcą mieć dostęp do Internetu za pomocą urządzeń wykorzystujących procesor zgodny z architekturą x86 - poinformowali przedstawiciele S3. Firma nie podała terminu, kiedy nowe produkty mogłyby trafić na rynek. Zdaniem analityków, nie stanie się to jednak wcześniej niż za rok.

Procesory Crusoe wykorzystują technologię określaną mianem code morphing. Zamienia ona instrukcje napisane dla procesorów intelowskich typu x86 na instrukcje VLIW (Very Long Instruction Word) przetwarzane przez warstwę sprzętową Crusoe. Zdaniem twórców, ich procesor zużywa zdecydowanie mniej energii niż jego intelowskie odpowiedniki.

Jeden z modeli procesorów Crusoe - TM3120 - został skonstruowany z myślą o urządzeniach internetowych działających pod kontrolą Linuxa. Przedstawiciele Transmeta, podczas pierwszej prezentacji nowych procesorów, wyrazili nadzieję, że model ten znajdzie zastosowanie w urządzeniach, których rynkowa cena będzie oscylować w granicach 500-999 USD.

Oferta S3 jest przeznaczona zarówno na rynek PC, jak i urządzeń internetowych. W ubiegłym roku firma , producenta m.in. odtwarzacza muzyki Rio MP3.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200