S/390: co rok prorok

W rok po premierze komputerów z serii G4 IBM wprowadził nową generację mainframe.

W rok po premierze komputerów z serii G4 IBM wprowadził nową generację mainframe.

IBM Polska zaprezentował kolejną, piątą już wersję serwerów S/390. Pierwsza pojawiła się w 1994 r. i była oparta na procesorach typu CMOS. Od tamtej pory firma co roku wprowadzała na rynek kolejną linię komputerów mainframe. Według producenta, urządzenia obecnie działają prawie dwukrotnie szybciej niż G4 i komputery oparte na procesorach bipolarnych, stosowanych w maszynach ES/9000 (z instalowania ich w nowych serwerach zrezygnowano w 1995 r.). Ponadto IBM poinformował o wprowadzeniu na rynek kolejnej wersji 2.5 systemu operacyjnego IBM OS/390 dla platformy S/390.

Szyfrowanie dla każdego

Systemy S/390 mają standardowo wbudowane koprocesory kryptograficzne z systemem sprzętowego, potrójnego szyfrowania algorytmem DES z kluczem 168-bitowym. Przedstawiciele IBM poinformowali, że otrzymali oficjalną zgodę rządu USA na eksport tej technologii, bez konieczności zdobywania specjalnych, dodatkowych zezwoleń, do wszystkich instytucji finansowych na świecie. Toteż IBM stara się promować te serwery jako bezpieczną platformę dla dokonywania transakcji handlowych w Internecie. Przede wszystkim jednak serwery G5 mają być platformą sprzętową do aplikacji wspomagających zarządzanie w przedsiębiorstwach. Do tego systemu swoje produkty przystosowali już m.in. SAP, Oracle i Lotus. We wrześniu br. ma być wprowadzona na rynek wersja systemu Baana, pracująca na komputerze S/390.

Nowa linia

Komputery S/390 piątej generacji (G5) mogą przeliczać do 900 mln operacji na sekundę w konfiguracji złożonej z 10 procesorów. Każdy z nich może mieć do 24 MB pamięci. Jak przekonują przedstawiciele IBM, szybkość tę można zwiększyć, stosując technologię klastrową - Parallel Sysplex. W skład serii G5 wchodzi 16 modeli. Wyposażono je w szybszy kanał światłowodowy FICON (Fibre CONection Channel) o prędkości transmisji 100 MB/s, który ma odpowiadać obecnej mocy procesora. Poprzednio stosowane rozwiązania (m.in. kanały Escon) były ponad 5-krotnie wolniejsze (17 MB/s).

Polska i rok 2000

W Polsce do głównych odbiorców serwerów S/390 należą banki, administracja i przedsiębiorstwa przemysłowe. "Po usługach, które stanowią 20% całkowitego przychodu, właśnie sprzedaż serwerów rośnie w naszym kraju najszybciej. Taki trend obserwujemy od dwóch lat" - mówi Mirosław Szturmowicz, dyrektor generalny IBM Polska. Obecnie w Polsce sprzedano ok. 30 komputerów S/390. "Starszych wersji mainframe'ów pracuje jeszcze kilkadziesiąt. Głównie kupionych z drugiej ręki. W większości działają one na systemie, który powstał kilkanaście lat temu, a więc nie jest «odporny» na problem roku 2000" - mówi Krzysztof Bulaszewski, odpowiedzialny za sprzedaż systemów S/390 w IBM Polska.

Instytucje, takie jak banki i większe zakłady przemysłowe, dokonały już uaktualnień na nowsze wersje komputerów typu mainframe. Tak więc zarówno platforma sprzętowa, jak i systemowa jest już gotowa do "nadejścia roku 2000". Obecnie firmy te pracują nad zabezpieczeniem przed tym problemem swoich aplikacji - twierdzą przedstawiciele IBM Polska. Na decyzję o przejściu na nową wersję komputera typu mainframe czekają jeszcze średnie i małe polskie przedsiębiorstwa. IBM Polska proponuje im jako alternatywę tańsze wersje tego typu komputerów z serii IBM S/390 Multiprise 2000.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200