Rzeczywistość w skali nano

W Nowym Jorku odbyła się druga doroczna konferencja poświęcona szansom jakie dla nauki i gospodarki stwarza nanotechnologia. Organizatorem imprezy jest amerykańska organizacja NanoBusiness Alliance.

Nanotechnologia, bardzo młoda dziedzina nauki, zajmuje się budową obiektów w mikroskali, z dokładnością do blisko pojedynczych atomów. Klasycznym już przykładem możliwości wykorzystania nowej technologii są nanoroboty wprowadzane do krwioobiegu człowieka, zwalczające wirusy czy komórki nowotworowe. Nowa technika może mieć przełomowe znacznie nie tylko dla medycyny ale także dla przemysłu czy branży informatycznej.

Nanotechnologia to interdyscyplinarna dziedzina, wykorzystująca m.in. zdobycze biotechnologii. W ostatnich latach prowadzono wiele prac badawczych w celu wykorzystania np. protein czy bakterii, które umożliwiają łączenie się z materiałami nieorganicznymi i kontrolowanie procesu budowy nanokryształów działających jako półprzewodniki. Nanotechnologią zainteresowane są m.in. HP, IBM oraz szereg innych firm i instytucji badawczych. Spory sukces na tym polu odnieśli w tym roku inżynierowie IBM. Odkryli oni, że mikroskopijne, podłużne cząsteczki węgla, 50 tys. razy cieńsze niż ludzki włos, mogą emitować światło. Co więcej w zależności od kształtu cząsteczek możliwe jest uzyskanie różnej długości fali, dostosowując ją np. do potrzeb systemów telekomunikacyjnych.

Zobacz również:

  • Apple przygotowuje zdalne aktualizacje sprzętu przed sprzedażą
  • Nie znam firmy, której strategia nie byłaby dziś cyfrowa - rozmowa z Andrzejem Zającem, Prezesem Zarządu Integrated Solutions

Rząd Stanów Zjednoczonych na bezpośrednie wsparcie projektów związanych z nonotechnologiami przeznaczył w tym roku 2,4 mld USD. Unia Europejska w VI Programie Ramowym na prace badawcze z tego zakresu przeznaczyła 1 mld euro.

W dniach 15-19 września 2003 w Warszawie odbędzie się konferencja European Materials Research Society (EMRS). Jednym z kilku wiodących tematów spotkania będzie wykorzystanie nanotechnologii w optoelektronice.

Więcej informacji: http://www.unipress.waw.pl/emrs/

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200