Rząd zawsze z Tobą. W Twoim smartfonie

Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, rząd zamierza wprowadzić obowiązek zainstalowania rządowych aplikacji na każdym sprzedawanym smartfonie. Nowelizacja ustawy w konsultacjach.

Niek Verlaan / Pixabay

Od poniedziałku trwają konsultacje zmian w ustawie o ochronie ludności oraz stanie klęski żywiołowej.

Ustawodawca proponuje wprowadzenie przepisów, na mocy których każdy autoryzowany sprzedawca smartfonów zostanie objęty obowiązkiem zainstalowania na urządzeniach dwóch rządowych aplikacji – RSO (Regionalny System Ostrzegania, która wysyła ostrzeżenia np. meteorologiczne, przygotowana 4 lata temu przez MSWiA) oraz Alarm112 (lustrzane odbicie pierwszej – za jej pomocą to obywatel może zgłosić służbom zagrożenie). Jak dotąd, dobrowolnie aplikacje te pobrało, odpowiednio, 100 i 10 tys. Polaków.

Obowiązek ma dotyczyć tylko fabrycznie nowych urządzeń. Za instalację ma odpowiadać dystrybutor, jednak ustawa nie precyzuje tego terminu.

Autoryzowani sprzedawcy będą zobowiązani do preinstalacji aplikacji, jeżeli jest to technicznie możliwe. Użytkownik będzie miał prawo skasować aplikacje.

Nie wiadomo na razie, kto będzie wysyłał powiadomienia przez aplikacje. Ma to zostać rozstrzygnięte w późniejszych rozporządzeniach.

Z doświadczeń firm telekomunikacyjnych wynika, że użytkownicy usuwają większość preinstalowanych aplikacji z urządzeń.

Z aktem prawnym można zapoznać się pod tym linkiem.

Fundacja Batorego niedawno opublikowała analizę proponowanych zmian w ustawie o ochronie ludności.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200