Rząd zaprasza białoruskich informatyków

Ministerstwo Rozwoju ogłosiło program „Poland. Business Harbour” skierowany do specjalistów IT i przedsiębiorców z Białorusi. Rząd chce przyciągnąć tamtejszych specjalistów, rozważających wyjazd z ogarniętego protestami kraju.

Program „Poland. Business Harbour”, jak czytamy w komunikacie resortu, to kompleksowy pakiet mający ułatwiać specjalistom z branży IT, start-upom oraz całym przedsiębiorstwom bezproblemową relokację na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

Pomoc przewidziana w ramach programu obejmuje m.in. wsparcie informacyjne w szybkim rozpoczęciu działalności, relokacji pracowników wraz z rodzinami i uzyskaniu pomocy prawnej i wizowej. Program ma także umożliwiać łączenie przedsiębiorców z inwestorami oraz grantów na działalność badawczo-rozwojową.

Zobacz również:

  • 9 cech odnoszącego sukcesy CTO

Co ważne, osoby fizyczne posiadające wykształcenie inżynierskie lub doświadczenie w branży IT będą mogły skorzystać z ułatwionej procedury wizowej. Ponadto kilkadziesiąt firm technologicznych z całej Polski przygotowało specjalne oferty pracy, połączone z przyspieszoną ścieżką wizową – w tym gronie znalazły się już takie podmioty jak Craftware, Divante, Globema, Hicron, Making Waves, SoftwareHut i Systemics-PAB.

Lista jest otwarta, a w projekcie uczestniczą Software Development Association Poland oraz Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji.

Koordynatorem programu jest Ministerstwo Rozwoju i Polska Agencja Inwestycji i Handlu, we współpracy z GovTech Polska w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości i fundacją Startup Hub Poland.

Więcej informacji: strona programu „Poland. Business Harbour".

Pomoc po sąsiedzku

Białorusią już od miesiąca targają niepokoje społeczne, wywołane sfałszowaniem wyników wyborów prezydenckich z 9 sierpnia. Protesty nie gasną mimo coraz większej brutalności sił porządkowych. A niepewność sytuacji ekonomiczno-politycznej wpędza Białoruś w coraz większy kryzys, którego skutki odczuwają obywatele i biznes.

Już w sierpniu białoruski portal internetowy tut.by podał, że nad przeniesieniem swoich pracowników do zagranicznych biur pracuje firma Wargaming, producent bardzo popularnych gier online, z „World of Tanks” na czele. Podobny krok rozważa firma informatyczna EPAM Systems, pierwsza białoruska spółka notowana na nowojorskiej giełdzie.

Wedle raportu opracowanego przez Quilix Systems w białoruskim sektorze teleinformatycznym w 2016 r. pracowało 85 tys. osób, a branża generowała 5,1% produktu krajowego brutto. Rok później w kraju wprowadzono szereg udogodnień dla firm z sektora ICT – pod Mińskiem powstał Park Wysokich Technologii, działający na zasadach specjalnej strefy ekonomicznej i oferujący ulgi podatkowe dla inwestorów. W ub. roku wartość produktów wyeksportowanych przez funkcjonujące w Parku podmioty przekroczyła 1 mld dol.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200