Rząd zaakceptował projekt ustawy o podpisie elektronicznym

Rządowy projekt ustawy o e-podpisie spotka się teraz w Sejmie z konkurencyjnym projektem poselskim. Przedstawiciele rządu przewidują, że ustawa wejdzie w życie najprawdopodobniej na początku lipca.

Rada Ministrów na wczorajszym posiedzeniu zaakceptowała projekt ustawy o podpisie elektronicznym, przygotowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Teraz ustawa musi zostać przyjęta przez Sejm i wejdzie w życie najprawdopodobniej na początku lipca br.

Przypomnijmy, że pod koniec grudnia ub.r. do Sejmu trafił już konkurencyjny wobec rządowego, projekt poselski ustawy o e-podpisie. Zdaniem przedstawicieli MSWiA, projekt poselski jest formą lobbingu środowiska informatycznego, zwłaszcza firm, które mają już centra certyfikacji. Jego przyjęcie miałoby ułatwić w przyszłości ich funkcjonowanie.

Zobacz również:

  • Telegram otrzymał 5 milionów Euro kary za łamanie prawa

Ustawa o podpisie elektronicznym ma pozwolić na rozwój biznesu elektronicznego w Polsce i dostosować polskie ustawodawstwo w tym względzie do prawa Unii Europejskiej. Przedstawiciele rządu podkreślają jednak, że ich projekt jedynie wskazuje jakie wymagania muszą zostać spełnione, aby podpisy składane w sposób elektroniczny, były bezpieczne i wiarygodne. Nie wskazuje on jednoznacznych sposobów zabezpieczeń, które muszą zostać podjęte przez odbiorców usług certyfikacyjnych i podmioty świadczące te usługi, ze względu na przewidywany dalszy rozwój techniki zabezpieczeń.

***

Rządowy projekt ustawy o e-podpisie wkrótce znajdzie się w Sejmie

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200