Rząd przyjął projekt o ułatwieniach w budowie szerokopasmowego internetu

12 lipca br. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy dot. ułatwień w budowie szerokopasmowego internetu - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Projekt przewiduje powstanie publicznego systemu z informacjami o dostępności szerokopasmowego internetu.

Thomas Ulrich / Pixabay

Projekt noweli ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych przewiduje m.in. stworzenie ram prawnych dla funkcjonowania Systemu Informacyjnego o Dostępu do Usług Stacjonarnego Internetu Szerokopasmowego (SIDUSIS), który miałby odpowiadać na wskazane wyzwania.

Zgodnie z projektem, SIDUSIS byłby publiczną i nieodpłatną bazą danych, w której znalazłyby się punkty adresowe gdzie: możliwe jest świadczenie; planowane jest zapewnienie możliwości świadczenia w wyniku realizacji inwestycji finansowanych ze środków publicznych; planowane jest zapewnienie możliwości świadczenia w ciągu trzech lat w wyniku realizacji inwestycji ze środków prywatnych; zgłoszono zapotrzebowanie na świadczenie - usługi transmisji danych zapewniających stacjonarny szerokopasmowy dostęp do internetu za pomocą stacjonarnych lub ruchomych sieci telekomunikacyjnych.

Zobacz również:

  • Więcej szybkiego internetu w całej Polsce
  • Cisco i Microsoft transmitują dane z prędkością 800 Gb/s

Dzięki SIDUSIS będzie można zgłaszać potrzeby na usługi bezprzewodowej i przewodowej transmisji danych zapewniających stacjonarny szerokopasmowy internet. Zapewniona ma być też funkcjonalność wyszukiwania dla dokonanego zgłoszenia dostawcy usług mogącego je zrealizować i wysłanie dostawcy automatycznego powiadomienia o takim zapotrzebowaniu.

Nowe przepisy pozwolą ponadto wyznaczać w urzędach gmin tzw. koordynatorów szerokopasmowych, którzy reprezentowaliby samorządy w kwestiach związanych z rozwojem i utrzymaniem sieci szerokopasmowych.

Źródło: PAP

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200