Rząd lepiej wydaje unijne fundusze

Z analizy przeprowadzonej przez BCC wynika, że rząd i samorządy radzą sobie z wydawaniem pieniędzy z UE lepiej niż w poprzednich latach. W ocenie Business Centre Club rząd ma jeszcze szansę, żeby zrealizować swój oficjalny cel na 2009 r. i wydać 16,8 mld zł.

Na początku września br. umowy o dotację były warte prawie 15 proc. wszystkich pieniędzy, jakie UE dała nam do dyspozycji na lata 2007-13. Jednak w ostatnim czasie tempo podpisywania umów znacznie wzrosło. Każdego miesiąca przybywa wniosków o dotację o wartości 10 miliardów złotych.

Rząd planuje, że w całym 2009 r. wydanych będzie 16,8 mld złotych z nowego budżetu Unii. Na początku września ten plan był wykonany w 39 proc. "Wciąż jest możliwe, że do końca roku zostanie w całości zrealizowany, bo to właśnie w ostatnim kwartale roku ma nastąpić największy wysyp wydatków z największych projektów inwestycyjnych" - mówi dla Wyborcza.biz Jerzy Kwieciński, ekspert BCC, były wiceminister rozwoju regionalnego.

Business Centre Club proponuje, żeby w przyszłym roku rząd postawił sobie znacznie bardziej ambitny cel: wartość podpisanych umów powinna sięgnąć 60 proc. dostępnych funduszy, a wartość wydatków - 25 proc.

Więcej o dotacja z funduszy europejskich:

144 mln zł dla firm zamierzających oferować e-usługi

PARP: nowe konkursy na 800 mln zł

Dotacje jednak dla małych i dużych

PARP: pieniądze na badania i rozwój przyznane

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200