Rząd Wielkiej Brytanii zorganizuje w listopadzie globalny szczyt AI

Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił, że zgromadzi urzędników państwowych, firmy zajmujące się sztuczną inteligencją i naukowców w celu omówienia korzyści i zagrożeń związanych z technologią AI.

Fot. Pexels/Google DeepMind

Rząd Wielkiej Brytanii potwierdził, że będzie gospodarzem globalnego szczytu AI w dniach 1 i 2 listopada, gromadząc urzędników państwowych, firmy AI i naukowców w Bletchley Park, aby rozważyć zagrożenia i rozwój technologii AI oraz omówić, w jaki sposób można je złagodzić poprzez skoordynowane działania na szczeblu międzynarodowym.

Bletchley Park to miejsce w Milton Keynes, które stało się domem dla łamaczy kodów podczas II wojny światowej i było świadkiem rozwoju Colossusa, pierwszego na świecie programowalnego cyfrowego komputera elektronicznego, który został użyty do odszyfrowania kodu Enigmy partii nazistowskiej, skracając wojnę o co najmniej dwa lata. [Po raz pierwszy szyfrogramy zakodowane przy pomocy Enigmy udało się rozszyfrować polskim kryptologom na przełomie lat 1932/1933 r w Warszawie - przyp. red.]

Zobacz również:

  • Autonomia w autach nie tak bezpieczna - miażdżący raport o Tesli
  • Generatywna sztuczna inteligencja może zdziesiątkować branżę call center
  • Szykuje się kolejny pozew UE przeciwko firmie OpenAI

"Międzynarodowa współpraca jest kamieniem węgielnym naszego podejścia do regulacji sztucznej inteligencji i chcemy, aby szczyt zaowocował uzgodnieniem przez wiodące narody i ekspertów wspólnego podejścia do jej bezpiecznego użytkowania" - powiedziała sekretarz ds. technologii Michelle Donelan w komentarzach opublikowanych wraz z ogłoszeniem rządu.

"Wielka Brytania jest konsekwentnie uznawana za światowego lidera w dziedzinie sztucznej inteligencji i jesteśmy dobrze przygotowani do prowadzenia tych dyskusji" - powiedziała, dodając, że listopadowy szczyt zapewni, że ogromne korzyści, które niesie ze sobą technologia, będą mogły być realizowane "bezpiecznie i pewnie" w przyszłości.

Szczyt będzie się również opierał na bieżących pracach na forach międzynarodowych, w tym OECD, Globalnym Partnerstwie na rzecz Sztucznej Inteligencji, Radzie Europy oraz ONZ i organizacjach zajmujących się rozwojem standardów, a także na niedawno uzgodnionym procesie G7 Hiroshima AI, powiedział rząd w oświadczeniu. Lista zaproszonych gości nie została jeszcze ogłoszona.

W jaki sposób rządy starają się regulować sztuczną inteligencję?

Unia Europejska zatwierdziła w czerwcu projekt ustawy o sztucznej inteligencji, który wymagałby od systemów generatywnej sztucznej inteligencji spełnienia wymogów przejrzystości poprzez ujawnienie, czy treści zostały wygenerowane przez sztuczną inteligencję i pomoc w odróżnieniu fałszywych obrazów od prawdziwych. Rozporządzenie proponuje również całkowity zakaz nadzoru biometrycznego w miejscach publicznych i tak zwanych systemów "punktacji społecznej", które klasyfikują ludzi na podstawie ich zachowań społecznych, statusu społeczno-ekonomicznego i cech osobistych.

Rząd USA nie opublikował jeszcze żadnych konkretnych planów dotyczących tego, jak zamierza regulować sztuczną inteligencję. Administracja Bidena spotkała się jednak z krytyką w czerwcu po tym, jak spotkała się z firmami zajmującymi się sztuczną inteligencją i poprosiła je o dobrowolne, niemożliwe do wyegzekwowania i stosunkowo niejasne zobowiązania, zamiast proponować jakiekolwiek prawnie egzekwowalne przepisy.

W marcu rząd Wielkiej Brytanii opublikował białą księgę przedstawiającą jego strategię AI, stwierdzając, że stara się uniknąć tego, co nazwał "ciężkim prawodawstwem", i zamiast tego wezwie istniejące organy regulacyjne do wykorzystania obecnych przepisów w celu zapewnienia, że aplikacje AI będą zgodne z wytycznymi, zamiast opracowywać nowe przepisy.

Oczekuje się, że w nadchodzących miesiącach organy regulacyjne zaczną wydawać praktyczne wytyczne dla organizacji, rozdawać szablony oceny ryzyka i określać, jak wdrożyć rządowe zasady bezpieczeństwa, solidności, przejrzystości, uczciwości, odpowiedzialności i zarządzania oraz zaskarżalności i zadośćuczynienia.

Artykuł pochodzi z Computerworld.com

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200