Rysowanie po polsku

Corel przygotował polską wersję Draw 6.0 PL dla Windows 95.

Corel przygotował polską wersję Draw 6.0 PL dla Windows 95.

Na naszym rynku pojawiła się spolonizowana wersja CorelDraw 6 dla Windows 95. Choć ten popularny w naszym kraju program zdecydowanie lepiej zlokalizowano niż poprzedni (dość stara wersja 3), to polonizacji poddano tylko fragment pełnego pakietu Corela - program Draw oraz 132 kroje czcionek.

Pierwsze wrażenie

CorelDraw 6 PL dostarczany jest na dwóch krążkach CD-ROM. W pełni zainstalowany zajmuje ponad 70 MB na twardym dysku, a w jego skład wchodzą: moduł Draw, menedżer kolorów i kreator kodów paskowych w wersjach polskich oraz 132 kroje czcionek (w formatach TTF i Adobe), które zawierają polskie znaki diakrytyczne. Całości dopełniają zaś anglojęzyczne odmiany programów, takich jak: Depth, Script i Multimedia Manager. Dziwi to trochę, niezbyt wielkim kosztem można się było pokusić o zlokalizowania także tych ostatnich aplikacji.

Na razie więc można tylko pomarzyć o polskich odmianach Photo-Paint - edytora obrazów rastrowych, Presents - aplikacji wspomagającej tworzenie prezentacji multimedialnych oraz programach Dream 3D - do tworzenia trójwymiarowych modeli i Motion 3D - narzędzia do tworzenia prostych animacji. Brakuje również Trace, który w wersji 6 wzbogacony został o funkcję , Capture służącego do "łapania" fragmentów ekranu oraz aplikacji Font Master, ułatwiającej zarządzanie czcionkami. Nie ma też, podobnego jak w oryginale, bogactwa fontów.

Zalety i wady

Program instalacyjny polskiej wersji Corela, podobnie jak jego poprzednik z kompaktowej wersji CD 6.0 US, pozwala na trzy rodzaje instalacji - pełną lub wybiórczą na twardym dysku oraz kombinowaną, podczas której niezbędne pliki są kopiowane na HDD, a reszta pozostaje na CD-ROM (w tym ostatnim przypadku płyta musi przez cały czas pracy programu znajdować się w napędzie). W wersji PL program różni się nieco od angielskiego odpowiednika. Przede w efekcie jego działania moduł Depth pozbawiony jest informacji o użytkowniku (na stronie tytułowej wyświetla trzy znaki zapytania w miejscu, gdzie powinno być nazwisko). Poza tym prosi użytkownika o podanie numeru telefonu, a później go do niczego nie wykorzystuje. Rzecz może błaha - program w wersji angielskiej uruchamiał tzw. kreatora rejestracji.

Pomijając te drobne niedogodności należy stwierdzić, że w przeciwieństwie do wersji 3 najnowszy pakiet Corela jest dobrze spolonizowany - jakość tłumaczenia jest zaletą CorelDraw 6.0 PL. Program nie został wyposażony ani w polski słownik ortograficzny, ani słownik synonimów, ani też zbiór reguł, które wspomagają automatyczne dzielenie wyrazów.

Zniknęły natomiast z ekranu wszystkie funkcjo-potworki w rodzaju "Edytuj drucianą siatkę" czy "Wypełnij fontanną", a ich miejsce zajęły bardziej komunikatywne określenia, np. "Szkielet", "Wypełnienie tonalne", "Obwiednia" czy "Soczewka". Pozostały natomiast oryginalne skróty klawiszowe, dzięki czemu "prawdziwi corelowcy" z pewnością nie będą mieli żadnych problemów w posługiwaniu się nowym programem. Autorzy lokalizacji solidnie opracowali również system pomocy, który jest napisany przyjaznym dla użytkownika, ale fachowym językiem i dobrze objaśnia większość kwestii. Testowana wersja nie była wyposażona w drukowany podręcznik. Trudno zatem stwierdzić, jak opracowana jest polska wersja papierowej dokumentacji programu.

Kupić - nie kupić?

W chwili obecnej Draw 6.0 US jest zdecydowanie największym i najwszechstronniejszym pakietem graficznym dla komputerów osobistych, dostępnym w tej klasie na światowych rynkach. Dobrze, że pojawiła się jego polska wersja, choć w okrojonej postaci. Wersja angielska ma bogate zestawy czcionek pochodzących z najlepszych domów typograficznych (Adobe, Bitstream itd.) oraz oferuje narzędzia, których próżno szukać w spolonizowanym programie. Wiele jednak z udogodnień nie wydaje się być tak przydatna dla krajowych użytkowników, jak np. dla Amerykanów czy Kanadyjczyków.

Corel Draw może jednak być zbyt obszernym i drogim pakietem dla użytkowników, którzy korzystają jedynie z jednego lub dwóch modułów uzupełniając możliwości np. pakietu Office o narzędzia służące do obróbki grafiki wektorowej.


TOP 200