Rynkowa premiera IA-64

Już w czerwcu do sprzedaży trafią pierwsze modele serwerów i stacji roboczych, wyposażonych w najnowszy, 64-bitowy procesor Intela. Premiera Itanium następuje prawie 7 lat od momentu, gdy Intel i Hewlett-Packard rozpoczęły pracę nad architekturą nowego układu.

Pierwsze wzmianki na temat architektury IA-64 pojawiły się w połowie lat 90. Produkcja protoplasty Itanium - procesora Merced początkowo miała się rozpocząć pod koniec 1998 r. Intel i współuczestniczący w projektowaniu IA-64 Hewlett-Packard wiązały z nim wielkie nadzieje. W zamierzeniach Intela procesory z serii IA-64 miały mu umożliwić podbój lukratywnego rynku wydajnych serwerów unixowych, na którym silną pozycję miał Sun Microsystems z procesorem SPARC.

<b>Nadzieja w następcy</b>

Nadzieje wiązane z Itanium wynikają z zastosowania w nim architektury EPIC, umożliwiającej wielopotokowe przetwarzanie równoległe, i dużej pamięci podręcznej. Wzrost wydajności przetwarzania ma być zauważalny zwłaszcza w operacjach zmiennoprzecinkowych, np. w zastosowaniach inżynierskich i multimedialnych.

Zobacz również:

  • HPE zaprezentowało serwer nowej generacji HPE ProLiant RL300 Gen11
  • Windows 11 - czy warto już zaktualizować firmowe komputery?
  • Microsoft Office 365 - lista wersji, najważniejsze zmiany dla biznesu

Gdyby Intelowi udało się wprowadzić Itanium na rynek zgodnie z planem, niewątpliwie uzyskałby dużą przewagę nad konkurencją. Tymczasem rywale Sun i IBM zdołali wyrównać dystans. Z tej właśnie przyczyny Intel przekonuje, że prawdziwym przełomem będzie dopiero kolejny model procesora z serii IA-64 - McKinley, którego premiera planowana jest na pierwszą połowię 2002 r.

<b>Serwery od zaraz, aplikacje za chwilę</b>

Seryjna produkcja procesora Itanium rozpocznie się w czerwcu br. Pierwsze egzemplarze produkowane w technologii 0,18 mikrona będą taktowane zegarem o częstotliwości 733-800 MHz. Serwery i stacje robocze wykorzystujące nowy układ można zamówić już dziś. Dell oferuje 4-procesorowy serwer PowerEdge 7150. Od czerwca nowy procesor znajduje się w ofercie IBM (nowy eServer x380 mieszczący 4 procesory i stacja robocza Z Pro). Urządzenia z Itanium trafią także do oferty Hewlett-Packarda. Na początku III kwartału firma zaoferuje serwery RX 4610 (4-procesorowy) i RX9610 (16-procesorowy) oraz 2-procesorową stację roboczą i2000. Intel liczy, że do końca roku procesory Itanium znajdą się w urządzeniach ok. 35 producentów.

Popularność nowej platformy będzie jednak zależeć nie od sprzętu, lecz dostępności aplikacji. A na te trzeba poczekać. Na Itanium można wprawdzie uruchamiać istniejące aplikacje 32-bitowe, jednak zwiększenie wydajności nie będzie znaczące. Przedłużające się prace nad procesorem zniechęciły producentów oprogramowania do pośpiechu. W efekcie, w momencie premiery, będzie istniało jedynie kilkadziesiąt aplikacji, mogących wykorzystać możliwości Itanium. Według przedstawicieli Intela, do końca roku ich liczba wzrośnie do 400.

***

Systemy dla IA-64

Na nowej platformie działa już kilka systemów operacyjnych. Są to: HP-UX, IBM AIX 5L (Monterey), a także główne dystrybucje Linuxa: Red Hat, Caldera, SuSE i TurboLinux. W ciągu kilku dni powinna pojawić się 64-bitowa wersja Windows 2000 Advanced Server Limited Edition. Na październik planowana jest premiera systemu dla stacji roboczych, a jeszcze latem pojawi się wersja beta 64-bitowej bazy danych SQL Server.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200