Rynek z telefonu

Rozwiązania wykorzystujące technologię WAP (Wireless Application Protocol) będą jednym z głównych obszarów działalności XOR Solutions.

Rozwiązania wykorzystujące technologię WAP (Wireless Application Protocol) będą jednym z głównych obszarów działalności XOR Solutions.

"Możliwości zastosowania rozwiązań opartych na technologii WAP będą nieograniczone. W tym roku w Polsce pojawią się pierwsze komercyjne usługi WAP i telefony z wbudowanymi przeglądarkami" - mówi Tomasz Mazuryk, prezes XOR Solutions z Warszawy. "Za pomocą telefonu komórkowego i serwisów WAP będzie można przeglądać strony internetowe, zarezerwować hotel czy dokonać płatności" - dodaje.

XOR Solutions zamierza aktywnie uczestniczyć w rozwoju rynku tego typu usług. Firma opracowała rozwiązanie na bazie technologii WAP. Za pomocą telefonu komórkowego i Palm Pilota można połączyć się z systemem finansowo-księgowym firmy, uzyskać dostęp do informacji o klientach i złożyć zamówienie.

Wyszukać inwestora

W I kwartale br. firma rozpocznie sprzedaż dwóch rozwiązań. Pierwszym z nich jest oprogramowanie MultiLease 2000, przeznaczone dla rynku nieruchomości, pozwalające na zarządzanie sprzedażą i wynajmem powierzchni.

Drugim jest aplikacja umożliwiająca przeszukiwanie zasobów Internetu. Będzie to rozwiązanie skalowalne, którego uruchomienie będzie możliwe na kompute-rze PC z Linuxem, a także na tzw. farmie serwerów. Firma prowadzi rozmowy z potencjalnymi inwestorami finansowymi. "Produkt wymaga nieustannego rozwijania, a do jego promocji niezbędna jest intensywna kampania reklamowa" - twierdzi Tomasz Mazuryk. "Najbardziej pesymistyczny wariant zakłada, że produkt zacznie na siebie zarabiać po roku od wprowadzenia na rynek" - dodaje.

Fala internetowa

Firma rozpoczęła działalność w 1996 r. Początkowo zajmowała się tworzeniem drobnych aplikacji. Pierwszym dużym kontraktem było wykonanie na zlecenie Fundacji Batorego oprogramowania Bezpieczny Obieg Dokumentów. Później XOR Solutions nawiązała trwającą do dziś współpracę z operatorem telefonii komórkowej Polkomtel SA (Plus GSM). Stopniowo firma ewoluowała z producenta małych rozwiązań, w kierunku kompleksowych rozwiązań obejmujących analizę wymagań klienta, proponowanie rozwiązań, tworzenie projektów, a także dostarczenie odpowiedniego sprzętu.

Od początku kierownictwo firmy było zainteresowane tworzeniem rozwiązań internetowych. "W pierwszej połowie lat 90. studiowałem w Austrii, gdzie obserwowałem dynamiczny rozwój Internetu. Byłem pewny, że ta fala dotrze również do Polski" - mówi Tomasz Mazuryk. "Jeszcze przed trzema laty Internet budził w Polsce sporo obaw. Dziś jest zupełnie inaczej" - dodaje.


TOP 200