Rynek systemów zarządzania pamięcią masową

Rynek oprogramowania pamięci masowych po raz pierwszy odnotował spadek obrotów. Według Gartner Dataquest obroty w roku ubiegłym spadły o 6 proc., przy jednoczesnym silnym wzroście obrotów w segmentach oprogramowania zarządzającego SRM i SAN.

Gartner szacuje, że globalna sprzedaż oprogramowania do zarządzania pamięcią masową spadła z 5 mld USD w roku 2001 do 4,7 mld w roku 2002. Spadek ten nastąpił po niewielkim (3-proc.) wzroście w roku 2001, kiedy to obroty na rynku oprogramowania pamięci masowych zostały znacznie obniżone przez zmianę zasad księgowania w Computer Associates wprowadzonych pod koniec 2000 r.

Gartner dzieli oprogramowanie pamięci masowych na dziewięć kategorii, z których sześć odnotowało spadek. Trzy kategorie z największą sprzedażą w latach 2001-2002 to: składowanie i odtwarzanie danych, replikacje danych i podstawowe zarządzanie pamięcią masową. Te trzy kategorie obejmują 71 proc. rynku i jako grupa odnotowały 12-proc. spadek obrotów w ciągu roku.

Zobacz również:

  • HPE wzbogaca ofertę software-defined storage
  • Brak miejsca na dysku? Najlepsze metody na zwiększenie pamięci
  • Snowflake Data Cloud Summit już w przyszłym tygodniu

Segmentem, który odnotowuje największe obroty jest składowanie i odtwarzanie danych: 30-proc. udział w ubiegłym roku. Obroty spadły tutaj o 11 proc. Najgorszym rok ubiegły okazał się dla kategorii podstawowego zarządzania pamięcią masową, która "zaliczyła" 14 proc. obrotów w 2002 r. i spadek o 17 proc.

Dwie kategorie, które odnotowały wzrost obrotów, to zarządzanie zasobami pamięci (SRM) i zarządzanie urządzeniami pamięciowymi DRM (zarządzanie SAN). Według Gartnera sprzedaż SRM wzrosła o 27 proc. w ciągu ostatniego roku i osiągnęła 6 proc. całkowitych obrotów. Sprzedaż DRM wzrosła o 16 proc., osiągając 13,5 proc. całkowitych obrotów na tym rynku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200