Rynek smartfonów mocno w dół

Firma analityczna Canalys opublikowała raport z którego wynika, że globalne dostawy smartfonów spadły w drugim kwartale tego roku (w porównaniu z drugim kwartałem zeszłego roku) roku aż o 9%. W ciągu całego tego kwartału na światowy rynek trafiło tylko 287 mln sztuk smartfonów, czyli najmniej od początku 2020 roku, to jest od momentu wybuchu pandemii koronawirusa.

Grafika: Racool/freerangestock

Ciągła niepewność na tym rynku zrodziła nowe problemy, z których najdotkliwszym wydaje się być spora nadpodaż smartfonów. Największym producentem smartfonów (chodzi o udział w rynku) jest obecnie Samsung, który może pochwalić się wynikiem ok. 21%. Widząc, że gospodarko spowalnia i klienci indywidualni oraz firmy kupują mniej dóbr konsumpcyjnych, Samsung zaczął wprowadzać do oferty tańsze, tzw. budżetowe modele smartfonów, co pozwoliło mu utrzymać dominująca pozycję na rynku.

Rynek smartfonów mocno w dół

Źródło: Canalys

Drugie miejsce w tym rankingu zajmuje Apple ze swoimi smartfonami iPhone (z wynikiem 17%). Ostatni model tego urządzenia (iPhone13) spełnił oczekiwania użytkowników, dzięki czemu firma umocniła na tym rynku swoją pozycję. Kolejne miejsca zajmują firmy Xiaomi (14%), Oppo (10%) i Vivo (9%).

Zobacz również:

  • „Kwadrans z Technologią”. Przygoda z AI jest jak podróż…
  • Android 15 pomoże rozwiązać palący problem nowych smartfonów
  • Stan cyberbezpieczeństwa w Polsce w 2023 roku

Co ciekawe, w tym samym czasie rynek chiński odnotował spore straty. Ocenia się, że sprzedaż smartfonów w tym kraju spadła aż o 14%, czego źródeł analitycy doszukują się w obniżonym poziomie zaufania konsumentów i ogólnym spowolnieniu gospodarki.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200