Rynek serwerów w III kwartale

Firma Gartner Dataquest podała, że sytuacja na światowym rynku serwerów nie przedstawia się najlepiej, nawet w porównaniu z kiepskim trzecim kwartałem ub.r. Jedynie w USA rynek serwerów wykazuje pewne oznaki ożywienia.

Chociaż dane mówią, że na świecie dostawy serwerów w III kw. br. były większe o 6 proc. od tych sprzed roku i wyniosły 1,137 mln systemów, co daje wzrost o 4,9 proc. w stosunku do II kw. br., to dochody ze sprzedaży tego sprzętu spadły o 2,9 proc., do wartości 10,54 mld USD.

W trzecim kwartale liderem na światowym rynku serwerów pozostaje IBM, ze sprzedażą wartości 3,387 mld USD, co daje udział w rynku wynoszący 32,1 proc. i wzrost o ponad 2 proc. w porównaniu z sytuacją przed rokiem. Drugim dostawcą jest Hewlett-Packard - ze sprzedażą wartości 2,586 mld USD i udziałem w rynku - 24,5 proc. W porównaniu z sytuacją przed rokiem udział w rynku HP zmalał jednak o 2 proc., a sprzedaż o 10,9 proc. Trzecią firmą na rynku serwerów jest Sun Microsystems - ze sprzedażą wartości 1,332 mld USD i udziałem 12,6 proc. Podobnie jak w przypadku HP udział Suna w rynku jest mniejszy niż przed rokiem, a jego sprzedaż zmalała bardziej niż cały rynek - o 9,6 proc. Dell to numer 5 na rynku serwerów - jego sprzedaż w trzecim kwartale tego roku wyniosła 814 mln USD i jest o 16,2 proc. większa niż przed rokiem.

Zobacz również:

  • Akcje Intel spadają - winna rosnąca konkurencja w AI

Te ostatnie dane są dowodem na przechodzenie klientów od dużych systemów do mniejszych serwerów plarform Wintel i Lintel. Sprzedaż Della poza USA nie wykazuje jednak aż tak dużego wzrostu. Firma próbuje zaostrzyć konkurencję w Europie, Azji i na innych rynkach i zdołała o 1 proc. zwiększyć swój udział w światowym rynku - do 7,7 proc.

Jak podaje Gartner Dataquest, światowy rynek serwerów RISC/Unix zmalał o 6 proc. w III kw., a wartość sprzedaży na tym rynku wyniosła 3,790 mld USD, podczas gdy przed rokiem sprzedano serwery za 4,032 mld USD. Dostawy serwerów RISC/Unix zmalały na świecie o 5,3 proc. - do 99,525 systemów. Wśród dostawców jedynie Sun zdołał zwiększyć swe dostawy (prawdopodobnie dzięki sprzedaży systemów klasy podstawowej, serwerów linuksowych i V Series Sun Fire).

Dostawy serwerów platform intelowskich (zarówno 32-bitowych Pentium, jak i 64-bitowych Itanium) wzrosły na świecie o 7,2 proc., do liczby 1,022 mln systemów. Ale niskie ceny spowodowały wzrost dochodów z ich sprzedaży jedynie o 1,3 proc., do wartości 4,149 mld USD.

Na rynku platform intelowskich przewodzi Hewlett-Packard z udziałem 31,4 proc., ale sprzedaż tej firmy spadła o 12 proc. w stosunku do sytuacji przed rokiem (rezultatem tego jest mniejszy o 3 proc. udział w rynku). Przyczyn tego można upatrywać w scalaniu linii produktowych HP i Compaqa i silniejszej konkurencji innych producentów. Na drugą pozycję przeskoczył Dell, dystansując IBM. Udział w rynku Della wynosi 19,6 proc., a IBM - 19,1 proc.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200