Rynek przełączników Ethernet powoli, ale rośnie

Dell’Oro Group donosi – obroty na rynku przełączników Ethernet (Layer 2-3) powinny wzrosnąć w 2019 roku (w porównaniu z 2014 r.) o ponad 2% (według wskaźnika CAGR; Compounded Annual Growth Rate; średnia roczna stopa wzrostu) i wyniosą ok. 25 mld USD.

Większość tego wzrostu związana jest przede wszystkim – jeśli nie wyłącznie - z dynamicznym rozwojem technologii chmurowych. Powodują one, że w centrach danych pracuje coraz więcej przełączników, które wymieniają dane z chmurami. Według Dell’Oro popyt na przełączniki obsługujące firmy będzie w tym samym czasie powoli, ale jednak maleć.

Chmury przyczynią się też do wzrostu zainteresowania technologiami SDN (Software-Defined Networking; sieci komputerowe, którymi zarządza oprogramowanie). Właśnie dlatego firmy mają kupować mniej przełączników, zastępując je rozwiązaniami bazującymi na oprogramowaniu. Zaletą takich rozwiązań (w porównaniu ze sprzętem) jest to, że można je elastycznie skalować.

Zobacz również:

  • Przychody na rynku chipów wzrosną w tym roku do ponad 600 mld
  • Wiemy kto może zastąpić Tima Cooka jako CEO Apple

Dell’Oro’s przewiduje, że większość przełączników instalowanych w centrach danych będzie zawierać porty obsługujące połączenia Ethernet 25 Gb/s. Będzie to faza przejściowa, po której nastąpi wzrost zainteresowania przełącznikami wyposażonymi w porty Ethernet 100 Gb/s.

Z przewidywaniami tymi zgadza się inna firma analityczna – Infonetics. Według niej przychody na rynku przełączników dedykowanych dla centrów danych wzrosły w trzecim kwartale 2014 roku (porównując rok do roku) o 5% i zamknęły się w tym okresie kwotą 2,2 mld USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200