Rynek pracy - wyższe wymagania, dłuższa rekrutacja

Według wyników badania "Niedobór talentów 2012", przeprowadzonego przez ManpowerGroup, dwie trzecie pracodawców uważa, że jakość pracowników ma wpływ na prowadzone przez ich firmy relacje biznesowe. Skutkuje to nie tylko wzrostem stawianych wymagań, ale również wydłużeniem całego procesu rekrutacyjnego.

Nieprzychylna sytuacja zmusza przedsiębiorców do kładzenia większego nacisku na efektywność. Chcąc utrzymać wysokie wyniki, a jednocześnie będąc zmuszonymi do prowadzenia rozważnej polityki personalnej, pracodawcy ostrożniej rekrutują kandydatów. Skutkuje to nie tylko wzrostem stawianych wymagań, ale również wydłużeniem całego procesu rekrutacyjnego. "Jeszcze rok temu średni czas szukania zatrudnienia wynosił 3 miesiące. Obecnie obserwujemy nawet podwojenie tego okresu. W przypadku specjalistycznych zawodów lub stanowisk wyższego szczebla znalezienie nowej pracy może być jeszcze dłuższe. Szukając pracy powinniśmy zatem uzbroić się w cierpliwość" - wyjaśnia Justyna Ścigler, Starszy Konsultant w agencji zatrudnienia Manpower. I dodaje, że w sporej mierze odpowiedzialne za ten fakt jest spowolnienie gospodarcze, które pociąga za sobą zmniejszenie liczby nowych ofert pracy. Kolejną przyczyną jest wydłużenie samego procesu rekrutacji. Na dzisiejszym rynku pracy przedsiębiorcy poszukują talentów, a te niełatwo znaleźć.

Eksperci tłumaczą, że nazwa “Talent" kojarzy się z wyjątkowością. To osoba, której profil pasuje do aktualnych potrzeb wynikających ze strategii firmy, a także jej kultury organizacyjnej. Posiada niezbędne umiejętności, postawę i zdolność działania w zmiennym, globalnym otoczeniu. Talent to też wysoce wykwalifikowany kandydat, czyli taki, który możliwie jak najlepiej spełni stawiane przez pracodawcę wymagania. Duże szanse mają zatem kandydaci, którzy pracowali wcześniej w tej samej branży lub na podobnym stanowisku, posiadają wykształcenie kierunkowe i chętnie rozwijają swoje kompetencje. Dla wielu pracodawców ważne jest bowiem, by znaleźć nie tylko fachowca, ale jednocześnie osobę, której dotychczasowe doświadczenie i mentalność pomogą jak najszybciej i jak najlepiej odnaleźć się w nowym środowisku pracy.

Zobacz również:

  • Masowe zwolnienia w gamingu. W tym roku pracę straciło już 10 100 osób. W całym 2023 r. było to 10 500

"Zwiększenie trudności w znalezieniu pracy sprawia, że osoby bezrobotne, lub chcące zmienić obecne zatrudnienie, rozszerzają liczbę ofert, na jakie aplikują, wysyłając CV w odpowiedzi nawet na te ogłoszenia, które nie są adresowane do nich. Takie działanie z góry skazane jest na niepowodzenie, a kandydatowi dostarcza tylko niepotrzebnych rozczarowań. Najlepiej jest aplikować na te oferty, o których możemy powiedzieć, że w co najmniej 70% spełniamy stawiane w nich wymagania. Warto też uważnie czytać ich treść. To doskonałe źródło wiedzy o tym, co powinniśmy zrobić, by podnieść swoje kwalifikacje i stać się bardziej konkurencyjnym kandydatem na rynku pracy" - mówi Justyna Ścigler.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200