Rynek pecetów wyraźnie zwalnia

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez IDC, po ponad dwudziestu miesiącach ciągłego dwucyfrowego wzrostu, globalne dostawy pecetów spadły w pierwszym kwartale tego roku o 5%. Jest jednak jeden fakt, który budzi nadzieję. To liczba wyprodukowanych w tym czasie pecetów.

Grafika: josechubass/Pixabay

Producenci komputerów osobistych wyprodukowali w pierwszym kwartale tego roku ponad 80 mln sztuk laptopów, komputerów stacjonarnych, notebooków i stacji roboczych. To siódmy już kwartał z rzędu, gdy na rynek trafia więcej niż 80 mln sztuk takich urządzeń. Wcześniej podobnym wynikiem mógł się pochwalić rynek IT w 2012 roku. Potrzeba więc było 10 lat, aby powtórzyć tak dobry wynik.

Na rynku tym dominuje obecnie Lenovo, z udziałem w wysokości 23%. To zasługo poszerzenia oferty o nowe komputery ThinkPad, IdeaPad i tablety, które pozwalają użytkownikom pracować zdalnie lub w trybie hybrydowym. Kolejne miejsca zajmują firmy HP i Dell z wynikami 20% i 17%. Apple zajęło czwarte miejsce, a piąte miejsce podzieliły miedzy sobą firmy ASUS i Acer.

Zobacz również:

  • AI w firmie to większe przychody, niższe koszty i lepsza obsługa klienta
  • IDC CIO Summit – potencjał drzemiący w algorytmach
  • Te komputery mogą zawojować rynek pecetów

Badanie wykazało również, że częściowo z powodu ciągłych niedoborów w łańcuchu dostaw, notebooki odnotowały spadek rok do roku, podczas gdy komputery stacjonarne nieznacznie wzrosły. Dell, Apple i ASUS byli jedynymi dużymi dostawcami, którzy odnotowali wzrosty sprzedaży rok do roku.

IDC uważa, że czytając ten raport nie należy skupiać swojej uwagi na tym, że globalne dostawy pecetów spadły w pierwszym kwartale tego roku o 5%. Ważniejsze jest to, że branża ma się na tyle dobrze iż była w stanie dostarczyć ponad 80 milionów komputerów PC wtedy, gdy logistyka i łańcuch dostaw ciągle się rwie, rynkowi towarzyszą cały czas liczne wyzwania geopolityczne i kryzys spowodowany pandemią.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200