Rynek pecetów przeżywa nadal głęboki kryzys

IDC (International Data Corporation) donosi: słabnący popyt, rosnące nadwyżki zapasów i generalnie globalne spowolnienie gospodarcze – to główne powody dramatycznego spadku dostaw komputerów PC pierwszym kwartale 2023 roku.

Grafika: StuartMiles/freerangestock

Jak można przeczytać w dokumencie IDC, zatytułowanym "Worldwide Quarterly Personal Computing Device Tracker", na rynek w pierwszym kwartale tego roku trafiło 56,9 mln sztuk komputerów PC, co oznacza spadek o 29% w porównaniu z tym samym kwartałem 2022 roku. Wolumen dostaw pecetów był w pierwszym kwartale tego roku był zauważalnie niższy niż we wszystkich poprzednich latach. Dla porównania, w pierwszym kwartale 2019 roku na rynek trafiło 59,2 mln sztuk pecetów, a rok wcześniej (czyli w 2018 roku) 60,6 mln sztuk. Znamienne jest to, że Apple odnotował spadek dostaw pecetów w pierwszym kwartale tego roku o 40%.

IDC pisze, że kryzys na rynku pecetów spowodował, iż wielu producentów zaczyna szukać alternatywnych dostawców elektroniki poza Chinami. Jednocześnie IDC przewiduje, że co prawda w krótkim okresie nie należy się tu spodziewać poprawy, to jednak pod koniec tego roku sytuacja w tym segmencie rynku IT może ulec pewnej poprawie. Mówi się, że światowa gospodarka odbije się wtedy od dna i coraz więcej użytkowników zacznie przechodzić na najnowsze wersje systemu Windows, które wymagają szybszych pecetów.

Zobacz również:

  • Snowflake Polska świętuje trzecie urodziny
  • Nowe narzędzie Nvidia do testowania modeli GenAI
  • Intel może stanąć w obliczu poważnego wyzwania

„Do 2024 roku starzejąca się baza pecetów zacznie wymagać odświeżenia” — mówi Linn Huang, wiceprezes ds. badań w dziale urządzeń i wyświetlaczy w IDC. I dodaje, „jeśli do tego czasu gospodarka będzie wykazywać tendencję wzrostową, spodziewamy się znacznego wzrostu dostaw pecetów, a firmy zaczną gremialnie przechodzić na system Windows 11. Jeśli jednak recesja na kluczowych rynkach miałaby się przeciągnąć na przyszły rok, na ożywienie na rynku pecetów przyjdzie nam poczekać dłużej”.

Tak przedstawia się pierwsza piątka największych dostawców pecetów w pierwszym kwartale tego roku: Lenovo (12,7 mln sztuk), HP Inc. (12 mln), Dell (9,5 mln), Apple (4,1 mln) i Asus (3,9 mln).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200