Rynek pecetów odbija się wreszcie od dna

Obecną sytuację na rynku pecetów można sparafrazować powiedzeniem, którego autorem jest znany amerykański pisarz Mark Twain: „Pogłoski o mojej śmierci są przedwczesne”. Potwierdzają to ostatnie badania tego rynku przeprowadzone przez dwie firmy analityczne: Gartner i IDC. Obie informują, że sprzedaż takich komputerów wzrosła w czwartym kwartale 2019 roku.

Gartner podaje, że sprzedaż komputerów PC wzrosła w czwartym kwartale zeszłego roku o 2,3%, do 70,6 mln sztuk (w całym zeszłym roku było to 261 mln). Rywalizująca z Gartnerem firma analityczna IDC ma jeszcze lepszą wiadomość: sprzedaż pecetów wzrosła w tym okresie o 4,8% (w przeliczeniu na sztuki 7,18 mln).

IDC dodaje przy tym, że światowa sprzedaż komputerów PC wzrosła w całym 2019 roku o 2,7% procent, kończąc tym samym osiem chudych lat tego rynku. Jak to powiedział jeden z analityków, „Jeśli chodzi o świat komputerów osobistych, to miniony rok był szalony, gdyż nareszcie odbił się on wyraźnie od dna i wiele wskazuje na to, że teraz będzie się piął w górę„.

Zobacz również:

IDC zauważyło też, że trzej najwięksi producenci komputerów osobistych (czyli Lenovo, HP i Dell) skorzystali z okazji, aby skonsolidować swój udział w tym sektorze przemysłu IT, kontrolując razem 65% tego rynku.

Lenovo jest nadal największym światowym dostawcą komputerów PC z udziałem w rynku wynoszącym 24,8% (dane podane przez IDC) . Kolejne miejsca zajmują w tym rankingu firmy HP (23,9%) i Dell (17,4%). Wszystkie trzy wykazały znaczący wzrost zysków w ostatnim kwartale 2019 roku, z tym iż najwięcej powodów do zadowolenia ma tu Dell (wzrost o prawie 11%).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200