Rynek na wszelki wypadek

Producenci systemów zasilania awaryjnego łączą się, by lepiej sprostać wyzwaniom rynku.

Producenci systemów zasilania awaryjnego łączą się, by lepiej sprostać wyzwaniom rynku.

Rozbudowa i powstawanie nowych systemów telekomunikacyjnych i informatycznych sprzyjają rozwojowi rynku urządzeń zasilających. W Polsce roczną wartość sprzedaży UPS szacuje się na ok. 350 mln zł.

Podobnie jak na rynku producentów komputerów, również wśród firm wytwarzających systemy zasilania awaryjnego występuje wyraźna tendencja do konsolidacji. Przykładem tego są przejęcia oddziału Fiskars przez Exide, firmy Silcon przez American Power Conversion (APC). Te dwa połączone koncerny mają obecnie najsilniejszą pozycję i największy udział w polskim rynku zasilaczy UPS. Oprócz APC i Exide Electronics, w Polsce sprzedaje zasilacze awaryjne co najmniej kilku innych producentów zagranicznych i krajowych, m.in. MGE, Liebert, Best, PK Electronics, Fideltronik, Orvaldi. Zdaniem przedstawicieli firm, w najbliższych latach można oczekiwać, że liczba działających samodzielnie producentów UPS zmniejszy się.

Łączą się zagraniczni

Jeszcze przed dwoma laty firma Exide była praktycznie nieobecna w Polsce. Sytuacja zmieniła się, gdy Exide przejął oddział Fiskars wytwarzający systemy UPS wysokiej mocy. Fiskars od wielu lat miał w Polsce silną pozycję.

Exide, do którego należy również poznański producent baterii Centra, został w ub.r. przejęty przez koncern BTR (m.in. właściciel producenta baterii Varta). W najbliższym czasie można też oczekiwać kolejnej fuzji, choć trudno na razie stwierdzić, czy będzie ona miała wpływ na znaki handlowe Exide. Wcześniejsze przejęcie Fiskars przez Exide Electronics spowodowało, że pierwsza nazwa, dobrze znana polskim użytkownikom, znikła z rynku.

APC jest stosunkowo młodą, lecz dynamicznie rozwijającą się firmą. American Power Conversion od początku lat 90. konsekwentnie buduje swoją pozycję w Polsce, czemu zawdzięcza największy udział na rynku zasilaczy UPS małej mocy. Kilka lat temu APC wykorzystała szansę, sprzedając małe i względnie tanie, kosztujące kilkaset złotych, urządzenia. Rynek ten zlekceważyła większość zagranicznych koncernów, które specjalizowały się w sprzedaży dużych, profesjonalnych systemów zasilania.

Obecnie APC rozszerza ofertę i - oprócz szerokiego zestawu małych zasilaczy, elementów zabezpieczających przed zakłóceniami sygnałów lub napięcia sieciowego - rozpoczęła sprzedaż średniej mocy, modułowych urządzeń UPS (rodzina Symmetry) oraz systemów dużej mocy do 480 kVA, opracowanych przez kupioną firmę Silcon. Nazwa Silcon prawdopodobnie niebawem zniknie, choć na razie produkty tej firmy nadal są opatrzone oryginalnym logo.

Szansa w specjalizacji?

Najlepszą receptą na sukces jest opracowanie dobrego produktu i oferowanie go po konkurencyjnych cenach. Na rynku UPS mniejsze firmy najczęściej konkurują z potentatami poprzez ofertę oryginalnych rozwiązań technologicznych.

W Polsce zwiększa również aktywność angielska firma PK Electronics, która opracowała oryginalną, modułową konstrukcję zasilaczy UPS małej mocy. Rozwiązanie to umożliwia skalowanie mocy systemu zasilania i wykorzystanie nadmiarowego zasilacza, czyli tzw. redundantnego systemu, określanego często jako "N+1". Awaria jednego elementu nie powoduje negatywnych skutków, ponieważ jego zadania przejmują pozostałe zasilacze. Podobne rozwiązania były dotąd stosowane przede wszystkim w systemach dużych lub specjalizowanych zastosowaniach o krytycznym znaczeniu. Natomiast PK Electronics oferuje małe zasilacze, gdzie podstawowy moduł ma moc zaledwie 400 VA.

APC wprowadziła na rynek rodzinę zasilaczy UPS średniej mocy - Symmetra, która wykorzystuje architekturę modułową i umożliwia nadmiarowe zasilanie systemu. Choć tego typu rozwiązania są uniwersalne i elastyczne, ich wadą jest wyższa cena w porównaniu do standardowego zasilacza UPS i bardziej skomplikowana konstrukcja - niezbędne są zaawansowane systemy do kontroli parametrów i współpracy modułów.

Dobre czy tanie?

Co najmniej kilka polskich firm próbuje konkurować z zagranicznymi producentami systemów zasilania awaryjnego. W przypadku zasilaczy UPS, przeznaczonych do ochrony systemów komputerowych, podstawowym parametrem umożliwiającym konkurencję jest cena. Są to najczęściej możliwie najprostsze konstrukcje, wykorzystujące często najtańsze elementy.

Odbiorcami tanich zasilaczy UPS są przede wszystkim użytkownicy indywidualni lub małe firmy, dla których cena jest kryterium podstawowym, a przykre doświadczenie, związane z uszkodzeniem komputera lub utratą danych w wyniku awarii zasilania, przekonuje do potrzeby zabezpieczenia. W takiej sytuacji zaawansowane oprogramowanie do zdalnego zarządzania i inne funkcje nie są tak atrakcyjne, jak niska cena i prosta konstrukcja.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200