Rynek kryptowalut na celowniku CIA

O tym, że kryptowalutami interesują się wywiady wielu krajów, mówi się od dawna. Spekulacje twierdzące, że również CIA (Central Intelligence Agency) prowadzi takie działania, okazały się być prawdą.

Grafika: Art Rachen/Unsplash

W tym tygodniu potwierdził to na jednej z konferencji sam szef tej rządowej agencji USA mówiąc, że prowadzi ona kilka projektów wywiadowczych mających związek z kryptowalutami.

Co ciekawe, niektórzy zwolennicy teorii spiskowych głoszą, że bitcoin stworzyło właśnie CIA, chociaż mało kto traktuje takie doniesienia poważnie. William Burns potwierdził za to, że agencja monitoruje cały czas sytuację panującą na rynku cyfrowych walut, co ma bezpośredni związek z zagrożeniami stwarzanymi przez ataki ransomware. Decyzję o tym podjął już jego poprzednik i agencja kontynuuje obecnie te operacje.

Zobacz również:

  • Ostrzeżenie przed zmasowanym atakiem ransomware wycelowanym w serwery z hiperwizorami ESxi
  • Snowden ma następców
  • Północnokoreańscy hakerzy kradną na potęgę kryptowaluty

Burns nazwał te działania priorytetem dla CIA i zamierza je zintensyfikować, CIA będzie chciało angażować do swojego zespołu analityków kolejnych ekspertów ds. kryptowalut i współpracować w tej sprawie z ekspertami branżowymi. Według Burnsa, sytuacja panująca na rynku walut cyfrowych może mieć ogromny wpływ na bezpieczeństwo USA. Chociaż nie wspomniał o konkretach, to potwierdził, że agencja bada sieci finansowe wykorzystywane przez grupy przestępcze wykorzystujące zasoby cyfrowe w celu wyłudzania okupów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200