Rynek komputerów kwantowych wzbogacił się o nową firmę

Na rynku IT pojawiła się w tym tygodniu nowa firma, które będzie produkować komputery kwantowe. Nosi nazwę Quantinuum i powstała w wyniki połączenie się dwóch firm działających już wcześniej w tym obszarze: Honeywell Quantum Solutions i Cambridge Quantum.

Rodeo: Fractal Hassan/Unsplash

Quantinuum zatrudnia na razie 400 pracowników i będzie musiał stawić czoła takim gigantom rynku, jak Google, IBM, Intel i Microsoft. Każda ze stron (a więc Honeywell Quantum Solutions i Cambridge Quantum) specjalizuje się w nieco innych zagadnieniach, chociaż obie łączy jedno: mają już sporo doświadczenia w tej dziedzinie.

Producent sprzętu do obliczeń kwantowych Honeywell Quantum Solutions jest spółką zależną Honeywell, giganta przemysłowego, który specjalizował się swego czasu w produkcji komputerów typu mainframe, ale sprzedał dział produkujący takie komputery 35 lat temu.

Zobacz również:

  • Apple odkłada projekt budowy autonomicznego samochodu elektrycznego na półkę
  • 2024 - ciężki rok dla szukających pracy?

Honeywell Quantum Solutions wykorzystuje w swoich rozwiązaniach metodę zwaną pułapką jonową. Z kolei firma Cambridge Quantum (która ma swoją siedzibę w Wielkiej Brytanii) specjalizuje się w projektowaniu aplikacji uruchamianych na komputerach kwantowych. Obie firmy uzupełniają się, a według wiele analityków nowa spółka może sporo namieszać na tym rynku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200