Ruszyły wirtualne pecety Microsoftu

Korporacja wprowadziła w tym tygodniu oficjalnie do oferty usługę wirtualnego pulpitu, za pośrednictwem którego użytkownicy uzyskują dostęp do rezydującego w chmurze komputera Windows typu desktop. Cena usługi waha się, zależnie od zamówionej konfiguracji, od 21,90 euro do 147,50 euro miesięcznie.

Desktop

Firma z Redmond zapowiedziała taką usługę – znaną pod skrótem DaaS od słów Desktop as a Serviece – kilka miesięcy temu, informując wtedy, że będzie ona dostosowana do potrzeb zarówno małych firm jak i dużych korporacji. Nosi nazwę Windows 365 Cloud PC.

Ceny wirtualnych desktopów zależą od zamówionej konfiguracji, na którą składają się trzy parametry: liczba rdzeni, wielkość pamięci RAM i wielkość dysku. Za najtańszą konfigurację (jeden rdzeń, 2 GB pamięci RAM i 64 GB na dysku) zapłacimy 21,90 euro miesięcznie.

Zobacz również:

  • Największe problemy sztucznej inteligencji od OpenAI
  • Laptop, a może komputer stacjonarny? Jak wygląda rynek?
  • HPE wspiera badania nad technologiami kwantowymi

Na drugim biegunie jest konfiguracja, za którą trzeba płacić miesięcznie 147,50 euro USD. Mamy wtedy do dyspozycji osiem rdzeni, 32 GB pamięci RAM i dysk o pojemności 512 GB. Podane ceny nie uwzględniają podatku VAT.

Powyższe ceny dotyczą subskrypcji miesięcznych, które są odnawiane automatycznie. Ceny subskrypcji miesięcznych z korzyścią użycia hybrydowego systemu Windows (również odnawianych automatycznie), są niższe przeciętnie o ok. 10%.

I jeszcze jedna ważna uwaga. Istnieje możliwość uzyskania dostępu do rezydujących w chmurze wirtualnych pecetów Microsoftu z komputerów innych platform – takich jak Linux czy macOS. Za usługi takie przyjdzie nam jednak płacić nieco więcej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200