Ruszyło IGF 2020

Wczoraj ruszyło wielkie internetowe wydarzenie. Chodzi o Światowe Forum Zarządzania Internetem 2020 (w wersji angielskiej IGF 2020; Internet Governance Forum 2020), prowadzone tym razem z wiadomych względów w stu procentach w trybie online.

IGF

IGF jest inicjatywą Organizacji Narodów Zjednoczonych, wspieraną przez rządy poszczególnych krajów, przedsiębiorców, naukowców i przez organizacje pozarządowe z całego świata. IGF 2019 odbyło się w zeszłym roku w Berlinie.

Pierwotnie gospodarzem tegorocznej, piętnastej już edycji IGF miały być Katowice, ale ze względu na pandemię forum odbędzie się w tym roku tylko w przestrzeni wirtualnej. Dobra wiadomość jest taka, że Polska zorganizuje jednak takie forum za rok, o ile oczywiście świat upora się to tego czasu z pandemią, czego należy wszystkim życzyć.

Zobacz również:

  • Apple Wunderlust - iPhone 15 i inne - relacja z premiery
  • Nowe forum zapewni technologii AI kontrolowany rozwój

Tegoroczne, wirtualne IGF 2020 zostało podzielone na dwa etapy. Pierwszy etap ruszył wczoraj i p[potrwa do 6-go listopada. Organizatorzy przewidzieli, że będą się wtedy odbywać dyskusje i warsztaty poprzedzające główne sesje.

Razem będzie to ok. sto paneli z całego świata, z czego aż 50 będzie organizowanych przez polskie podmioty. Internauci będą wtedy rozmawiać między innymi o cyfrowym wykluczeniu, o bezpieczeństwie danych, czy wpływie pandemii COVID-19 na internet.

Bardzo ciekawie zapowiada się impreza towarzyszą nosząca nazwę GovTech Festiwal, w ramach której odbędzie się impreza Game Jam, która powinna zainteresować twórców i fanów gier. Cała agenta wszystkich wirtualnych spotkań znajduje się tutaj.

Drugi etapu tegorocznego IGF zaplanowano na 9 do 17 listopada. Odbędą się wtedy sesje główne, spotkanie liderów wysokiego szczebla, okrągły stół parlamentarzystów oraz wiele sesji tematycznych poruszających takie tematy, jak rola technologii cyfrowych w sytuacjach kryzysowych, czy wykluczenia społecznego w polityce cyfrowej.

Tak jak wspomniano na początku, Polska będzie gospodarzem IGF w 2021 roku. Wybrano już hasło przewodnie tej imprezy. Brzmi ono „Internet United”, czyli otwarty, wolny i niepodzielony Internet, w którym użytkownicy mogą cieszyć się swoimi prawami bez narażania swojej prywatności.

Warto jeszcze na koniec wspomnieć o tym, że wybrano już gospodarzy następnych dwóch edycji IGF. Będzie to Etiopia (IGF 2022) i Japonia (IGD 2023).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200