Ruszyła produkcja układów pamięci DRAM najnowszej generacji

Samsung poinformował, że na początku tego miesiąca zaczął produkować ma masową skalę układy scalone DRAM kolejnej generacji, wytwarzając je przy użyciu technologii 12 nanometrów. Chodzi o chipy DDR5 zdolne przechowywać 16Gb danych.

Grafika: Samsung

Południowokoreański gigant technologiczny zapowiedział w grudniu zeszłego roku, że produkcja takich układów ruszy na pełną skalę w pierwszym kwartale tego roku. Obietnicy co prawda nie dotrzymał, ale poślizg jest niewielki. Układy są produkowane z wykorzystaniem półprzewodników high-k najnowszej generacji oraz litografii EUV, dzięki czemu firmie udała się umieścić na jednym milimetrze kwadratowym płytki krzemu jeszcze więcej tranzystorów.

Dlatego wydajność nowych pamięci w porównaniu z poprzednią generacją układów DRAM wzrosła o ok. 20%, pobierając jednocześnie o blisko 25% mniej energii. Zmniejszone zużycie energii przez nowe układy pamięci DDR5 mające pojemność 16 DRAM pozwoli producentom serwerów zmniejszyć w znaczący sposób wielkość tzw. śladu węglowego.

Zobacz również:

  • Zaskakujący ruch Tesli w Polsce - nowy model w ofercie
  • Powody dla których 16 GB RAMu powinno być standardem

Chipy przetwarzają dane z maksymalną szybkością 7,2 Gb/s, co oznacza, że są w stanie dostarczyć układowi CPU w ciągu jednej sekundy do 60 GB danych. Dlatego mogą z powodzeniem obsługiwać nawet najbardziej wymagające aplikacje, takie jak te, które wykorzystują sztuczną inteligencję czy trenują algorytmy AI przy użyciu maszynowego uczenia.

Nowe układy pamięci zostały kilka miesięcy temu zweryfikowane pod kątem kompatybilności z rozwiązaniami stosowanymi przez wielu producentów procesorów (w tym AMD) i Samsung kontynuuje obecnie współpracę z globalnymi firmami IT celem wprowadzania swoich nowych układów pamięci do kolejnych systemów obliczeniowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200