Ruszyła budowa centrum badawczo-wdrożeniowego w łódzkim Technoparku

Unikatowy w skali światowej analizator ARUZ, czyli gigantyczna cyfrowa probówka, skracająca czas badań chemicznych z miesięcy do dni, znajdzie się w nowym centrum badawczym łódzkiego Technoparku. We wtorek wmurowano kamień węgielny pod obiekt kosztujący 92 mln zł.

Jak podkreślił prezes zarządu Technoparku Bogdan Wasilewski, w ramach centrum BioNanoPark+ naukowcy łódzkich uczelni otrzymają do dyspozycji sześć znakomicie wyposażonych laboratoriów działających na rzecz bio- i nanotechnologii.

Jednym z nich będzie laboratorium symulacji molekularnych, którego podstawę stanowić ma ARUZ, czyli gigantyczna cyfrowa probówka skracająca czas badań chemicznych z miesięcy do dni. Koszt wyposażenia tego laboratorium wyniesie 20 mln zł.

Zobacz również:

W laboratorium medycyny spersonalizowanej, czyli pozwalającej szukać rozwiązań terapeutycznych z wykorzystaniem linii komórkowych wyprowadzonych bezpośrednio od chorych, naukowcy będą badać – w oparciu o analizę sekwencji genów i mutacji - indywidualne predyspozycje do zachorowania na konkretną chorobę.

Dotychczasową ofertę badawczą łódzkiego centrum wdrożenia dla biznesu uzupełnią laboratoria: badań strukturalnych nanomateriału, biosensorów i elektroniki organicznej, autentykacji produktów, a także laboratorium biotechnologiczne. Jak zaznaczył prezes Technoparku, za naukowymi nazwami kryją się nowe lekarstwa, kosmetyki, różnego rodzaju materiały dla przemysłu, paliwa i rozwiązania, które już niebawem będą miały wpływ na nasze codzienne życie.

Nowe centrum badawczo-wdrożeniowe - BioNanoPark+ - które ma rozpocząć działalność w sierpniu 2015 r., będzie rozszerzeniem otwartego w październiku 2012 r. BioNanoParku.

Całkowity koszt inwestycji wyniesie ok. 92 mln zł, przy czym 85 proc. tej sumy pochodzi z funduszy UE. Na wkład własny do projektu złożyli się główni udziałowcy Technoparku. Sejmik woj. łódzkiego zabezpieczył na ten cel - w Wieloletnim Planie Finansowym na lata 2014-15 - 10 mln zł. Kolejne 6 mln zł znalazło się w budżecie Łodzi.

Obecnie działający już BioNanoPark to jeden z najnowocześniejszych w Polsce kompleksów laboratoryjnych dla branży biotechnologicznej. Jego budowa kosztowała 76 mln zł, z czego 53 mln zł pochodziło z UE. Znajdują się w nim m.in. dwa duże laboratoria biotechnologii przemysłowej oraz biofizyki molekularnej i nanostrukturalnej.

W budynku jest także 50 biur dla Łódzkiego Inkubatora Technologicznego, w którym lokują się przedsiębiorstwa działające w nowoczesnych branżach takich jak informatyka, produkcja aparatury leczniczej oraz materiałów i technologii dla potrzeb medycyny i włókiennictwa.

Spółka Łódzki Regionalny Park Naukowo-Technologiczny - Technopark istnieje od 2003 r. Największymi udziałowcami są: Gmina Łódź (77,12 proc.) oraz Urząd Marszałkowski w Łodzi (21,42 proc.), a współudziałowcami m.in. Uniwersytet Łódzki, Politechnika Łódzka, Uniwersytet Medyczny.

PAP - Nauka w Polsce

agm/ mki/ ura/

autor: PAP

źródło: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,401987,ruszyla-budowa-centrum-badawczo-wdrozeniowego-w-lodzkim-technoparku.html


TOP 200