Ruszył system internetowego wydawania odpisów z KRS

W ubiegłym tygodniu ruszył system internetowego wydawania odpisów z Krajowego Rejestru Sądowego. Elektroniczny dostęp do KRS funkcjonuje już od kilku lat. Teraz można jednak pobierać aktualne odpisy z w formie elektronicznej, które mają walor dokumentu urzędowego.

Nie trzeba już będzie więc zamawiać odpisu z KRS w sądzie ani iść po niego do sądu, co znacznie zmniejszy nakład pracy sądów i oszczędzi czas obywateli. Do tej pory osoba, która chciała otrzymać taki odpis musiała udać się do Rejestru Sądowego, wziąć numerek, postać w kolejce i zapłacić 30 zł. Teraz wystarczy wejść na stronąhttps://ems.ms.gov.pl/, wyszukać podmiot po na przykła nazwie, numerze KRS lub NIP i ściągnąć e-odpis w postaci pliku PDF, który można sobie wydrukować. Na stroniehttps://ems.ms.gov.pl/krs/weryfikujwydruk udostępniono też mechanizm weryfikacji prawidłowości wydruków. "Nowa usługa wpływa na poprawę warunków prowadzenia działalności gospodarczej i podniesienie jakości życia społecznego poprzez ułatwiony dostęp do informacji i obniżenie kosztów. Jest to kolejny krok na drodze realizacji strategii Ministerstwa Sprawiedliwości w zakresie świadczenia e-usług merytorycznych, związanych z komunikacją z wymiarem sprawiedliwości, a w szczególności obsługą Krajowego Rejestru Sądowego" - informuje Ministerstwo Sprawiedliwości.

Niedawno ruszyły też internetowe portale orzeczeń. Do końca lipca 2012 r. zostaną one uruchomione w każdym Sądzie Apelacyjnym. W Sądzie Apelacyjnego we Wrocławiu jest on dostępny pod adresemhttps://orzeczenia.wroclaw.sa.gov.pl od stycznia 2012 r. Za jego pośrednictwem, bez potrzeby dokonywania procesu rejestracji, można uzyskać dostęp do aktualnego orzecznictwa sądu, z wyjątkiem niektórych spraw, które zostały wyłączone (dotyczących rozwodów, separacji, czy też ubezwłasnowolnienia). Każde orzeczenie publikowane jest wraz z uzasadnieniem po dokonaniu uprzednio anonimizacji. Wyszukiwanie podstawowe umożliwia odnalezienie poszukiwanego orzeczenia według dwóch kryteriów - słowa kluczowego lub sygnatury akt.

Zobacz również:

  • Opłata reprograficzna to kolejny zły pomysł
  • Ukraina akceptuje kryptowaluty

Zgodnie z przyjętym harmonogramem do końca lipca 2012 r. analogiczne do wrocławskiego Portale Orzeczeń zostaną uruchomione w każdym Sądzie Apelacyjnym. "Nie mam wątpliwości, że bez publicznego dostępu do wyroków wydawanych przez sądy, nie mamy co marzyć o transparentności działania naszego wymiaru sprawiedliwości" - powiedział Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin.

Aktualizacja: 06 lipca 2012 13:05

Jak podało Ministerstwo Sprawiedliwości w ciągu tygodnia od uruchomienia usługi bezpłatnych odpisów z KRS przez Internet, pobrano ponad 63 tysięcy odpisów - dokładnie 63 154.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200