Ruckus zaprezentował zwirtualizowaną architekturę Wi-Fi

Firma Ruckus przedstawiła pierwszą na rynku zwirtualizowaną warstwę „data-plane” dla sieci Wi-Fi, co pozwala oddzielić w dużych sieciach bezprzewodowych warstwę transmisji danych od warstwy kontrolnej. Rozwiązanie bazuje na nowym oprogramowaniu Virtual SmartZone Data Plane (vSZ-D), które współpracuje z firmowymi kontrolerami wirtualnymi SmartZone.

Oprogramowanie Virtual SmartZone spełnia wymogi architektury Network Functions Virtualization (NFV), która przenosi kluczowe elementy sieciowe do warstwy programowej, umożliwiając ich uruchomienie na serwerach klasy enterprise. Wirtualne kontrolery SmartZone mogą obsługiwać do 300 tys. bezprzewodowych urządzeń. Znajdują się wśród nich najnowsze punkty dostępowe ZoneFlex R710 802.11ac, o których pisaliśmy kilka miesięcy temu tutaj.

Tradycyjny model tunelowania oparty o dedykowane rozwiązania wbudowane w funkcjonalność kontrolera sieci WI-FI wymaga zastosowania kontrolerów fizycznych, które trzeba replikować w każdej lokalizacji. Oprogramowanie vSZ-D pracuje inaczej. Wirtualizuje funkcjonalność warstwy tunelowania i kontroli danych, umożliwiając elastyczne uruchomienie tunelowania w zależności od potrzeb przedsiębiorstwa.

Oprogramowanie SZ-D wspiera tunelowanie danych z możliwością szyfrowania warstwy transmisyjnej, w tym tym szyfrowanie ruchu gościnnego, szyfrowane ruchu z urządzeń typu Point-of-Sale, ruchu VoIP oraz ruchu wymiany danych podczas przełączania użytkownika pomiędzy punktami dostępowymi ( roaming). Zapewnia też skalowanie warstwy transmisji danych na poziomie 1Gbps, 10Gbps lub większej. System zapewnia automatyczne dostosowanie się do potrzeb transmisji danych z dynamiczną alokacją zasobów wraz ze wzrostem przepustowości.

Oprogramowanie vSZ-D może być uruchomione na hypervisorze VMware vSphere i KVM (OpenStack). Jest dostępny jako rozszerzenie istniejących kontrolerów Virtual SmartZone z portfolio Ruckusa oraz w wersji "essential" (vSZ-E) dla dużych i średniej wielkości przedsiębiorstw.

Ceny vSZ-D zaczynają się od 995 USD za instancję obsługującą do 1 Gbps transmisji danych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200