Rozwikłano tajemnicę największej w historii kradzieży kryptowalut

Departament Sprawiedliwości USA poinformował o zarekwirowaniu 3,6 mld USD w bitcoinach i aresztowaniu małżeństwa pod zarzutem prania brudnych pieniędzy. Ma to związek z największą kradzieżą kryptowalut w historii podczas włamania na giełdę kryptowalut Bitfinex w 2016 roku. Była to też największa konfiskata finansowa Departamentu Sprawiedliwości USA.

Rozwikłano tajemnicę największej w historii kradzieży kryptowalut

Kanchanara / Unsplash

Wczoraj na Manhattanie aresztowano nowojorskie małżeństwo, Ilyę „Holendra” Lichtensteina (34 lata) i jego żonę, Heather Morgan 31 (lat). Prokurator zarzuca im wypranie 4,5 mld USD. Sprawa została złożona w sądzie federalnym w Waszyngtonie.

Para jest oskarżona o wypranie 119,754 bitcoinów skradzionych po tym, jak haker włamał się do Bitfinex i zainicjował ponad 2000 nieautoryzowanych transakcji. Urzędnicy Departamentu Sprawiedliwości poinformowali, że transakcje w tamtym czasie były wyceniane na 71 milionów USD w bitcoinach, ale wraz ze wzrostem wartości waluty, wartość ta wynosi teraz ponad 4,5 miliarda USD.

Giełda Bitfinex napisała w oświadczeniu, że współpracuje z Departamentem Sprawiedliwości, aby „ustalić nasze prawa do zwrotu skradzionych bitcoinów”.

Na kluczowy ślad natrafiono w 2017 na podziemnym rynku cyfrowym używanym do prania części funduszy. Amerykańscy urzędnicy ujawniki, że część pieniędzy została przekazana do AlphaBay, darmowej wersji eBay’a hostowanej w ciemnej sieci. Według firmy Elliptic, zajmującej się śledzeniem walut cyfrowych, kiedy strona została usunięta, prawdopodobnie pozwoliło to władzom na dostęp do wewnętrznych dzienników transakcji AlphaBay i połączenie ich z kontem kryptowalutowym założonym na Lichtensteina. Małżeństwo próbowało również prać pieniądze za pośrednictwem sieci giełd walutowych lub twierdzili, że pieniądze stanowiły płatności na rzecz start-upu Morgan.

Para wydała nielegalne dochody m.in. na złoto i karty podarunkowe Walmart o wartości 500 dolarów. Oboje mieli aktywne profile publiczne w social mediahc, z Heather Morgan znaną jako piosenkarka rapowa „Razzlekhan” (pseudononim miał odnosić się odnosił się do Czyngis-chana „ale z większym pizzazz”). Oprócz profilu piosenkarki rapowej Heather Morgan zajmowała się malarstwem, projektowaniem mody i pisaniem, gdzie przedstawiała się jako swego rodzaju trener korporacyjny. Jedna z jej ostatnich prac nosiła tytuł „Tips to Protect Your Business from Cybercriminals” i zawierała wywiad z właścicielem giełdy kryptowalutowej na temat tego, jak zapobiegać oszustwom.

Źródło: Reuters

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200