Rozważania nad MS Exchange

Decyzja o instalacji Windows NT z reguły pociąga za sobą wdrożenie MS Exchange.

Decyzja o instalacji Windows NT z reguły pociąga za sobą wdrożenie MS Exchange.

Znaczna część kierowników działów informatycznych zadaje sobie pytanie - czy instalować system operacyjny Windows NT. Jest to warunek korzystania z Microsoft Exchange. "Na razie nie zadajemy sobie pytania, czy kupić Exchange, ale czy przechodzić na Windows NT, które ze względu na brak porządnych mechanizmów gospodarki siecią jest wciąż rozwiązaniem pół-profesjonalnym" - twierdzi Zygmunt Bieńko, dyrektor Centrum Informatycznego Centralnego Urzędu Planowania. "Na razie poczta cc-Mail Lotusa nam wystarcza" - dodaje Zygmunt Bieńko. Jednak nie wykluczone, że - wraz z nowymi inwestycjami informatycznymi - w Urzędzie pojawi się również serwer NT. Nad wdrożeniem Windows NT zastanawia się również Bartłomiej Chodkowski, informatyk w spółce Wedel S.A. "Przejście na NT i związane z nim oprogramowanie pocztowe jest nieuchronne, ale czy wiązać się to będzie z intranetowym projektem World One Pepsico, czy z naszymi planami w przyszłym roku, trudno teraz powiedzieć" - mówi Bartłomiej Chodkowski.

W Ośrodku Informatyki KGHM Polska Miedź trwają prace nad instalacją Windows NT Server i oprogramowania pocztowego. Na serwerze Microsoftu działać będzie najprawdopodobniej oprogramowanie MicroStation do obsługi wyrobisk górniczych i system obsługi inwestycji. "Być może Exchange zastąpi Notes, ale taka decyzja zapadnie dopiero w przyszłym roku" - zakłada Wojciech Lubczyński.

Na pojedynczych instalacjach Windows NT pracuje Centrum Informatyki Kolejnictwa. "Jednak ani NT, ani Exchange nie będzie naszym wyborem w nadchodzącym roku" - twierdzi Jan Magott, dyrektor Centrum, które podpisało z polskim przedstawicielstwem Microsoftu umowę Select. Jego zdaniem, wykorzystywane do tej pory oprogramowanie, autorstwa Print International, jest wystarczającym rozwiązaniem.

"Wiem, że Exchange jest naprawdę doskonały, ale jednocześnie oprogramowanie to jest drogie i wymaga kolosalnych nakładów na modernizację sprzętu" - uważa Maciej Krzyszkowski z gdańskiej firmy Doradca Consultants. W sieci Windows NT w gdańskim biurze działa ponad trzydziestu użytkowników. Dodatkowo kilkanaście osób korzysta z systemu w oddziałach firmy w Polsce. "Nasi użytkownicy na razie uczą się Internetu i oprogramowanie dające tak duże możliwości nie byłoby po prostu w pełni wykorzystane" - wyjaśnia Maciej Krzyszkowski. W przyszłym roku w Doradcy zostanie zainstalowany pakiet pocztowy Altavisty, a na razie pracownicy będą wysyłać listy, używając prostych narzędzi pocztowych Windows 95.

Nad decyzją o wdrożeniu Exchange debatują obecnie informatycy Banku Rozwoju Eksportu. Pod koniec stycznia 1997 r. ma być wiadomo, czy Bank wybierze Open Mail Hewlett-Packarda czy Exchange Microsoftu. "BRE ma opinię banku, który najłatwiej sięga po nowoczesne rozwiązania" - twierdzi Dariusz Świątek, dyrektor Departamentu Informatyki i Telekomunikacji. Obecnie BRE wykorzystuje oprogramowanie MS Mail. Zdaniem Dariusza Świątka, przeszkodą w rozpowszechnianiu się oprogramowania Microsoftu w środowiskach bankowych jest "brak przekonania, co do stabilności działania systemu".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200