Rozszerzanie bitów

Następne wersje procesorów Xeon i Pentium 4E będą zawierać 64-bitowe rozszerzenia podobne do tych, w które AMD wyposaża układy Opteron.

Następne wersje procesorów Xeon i Pentium 4E będą zawierać 64-bitowe rozszerzenia podobne do tych, w które AMD wyposaża układy Opteron.

Pierwszym procesorem Intela zbudowanym w architekturze x86, lecz wzbogaconym w 64-bitowe rozszerzenia, będzie Nocona - układ z linii Xeon DP przeznaczony do stacji roboczych i małych serwerów (jedno- lub dwuprocesorowych). Nową technologię zaprezentował osobiście prezes firmy, Craig Barrett, podczas wystąpienia otwierającego konferencję Intel Developer Forum (IDF) w San Francisco.

Na prototypowej stacji roboczej Dell uruchomił równocześnie 32- i 64-bitowe aplikacje inżynierskie.

Windows obsłuży

Nocona ma trafić do sprzedaży w drugim kwartale br. Będzie to taktowany zegarem 3,6 GHz. Intel postanowił wyposażyć go w 1 MB pamięci cache drugiego poziomu, szynę systemową FSB (front side bus) 800 MHz oraz obsługę i technologii PCI Express. Nocona ma działać w trzech trybach: 32-, 64-bitowym lub w obu równocześnie.

Największy konkurent Intela - AMD od zeszłego roku oferuje działający na podobnej zasadzie serwerowy procesor Opteron z obsługą aplikacji 64-bitowych, a od pół roku również Athlon 64 do desktopów. Opteronem obsługującym programy 32- i 64-bitowe zainteresowali się nie tylko klienci, ale też - ku zmartwieniu Intela - producenci sprzętu komputerowego, w tym najwięksi, tacy jak IBM i Sun Microsystems. Szefowie AMD nie kryją zadowolenia z faktu, że po prawie roku Intel zdecydował się na podobny ruch technologiczny. "Oznacza to potwierdzenie słuszności wybranej przez nią strategii i dodaje wiarygodności dotychczasowym wysiłkom" - triumfują przedstawiciele AMD.

Zastosowana w procesorze Nocona technologia Intela, pozwalająca na dodanie obsługi aplikacji 64-bitowych do procesorów x86, ma być zgodna na poziomie oprogramowania z technologią AMD. Craig Barrett zapewniał, że różnice architektoniczne na poziomie sprzętu nie będą miały wpływu na zgodność aplikacyjną. Podczas wystąpienia szefa Intela pokazano nagraną wypowiedź Steve'a Ballmera z Microsoftu, który zapowiedział, że system Windows Server 2003 for 64-bit Extended Systems będzie obsługiwać nowy typ procesorów Intela. Microsoft potwierdził także, że pracuje wspólnie z Intelem i AMD nad zapewnieniem obsługi procesorów z 64-bitowymi rozszerzeniami obu producentów przez Windows Server 2003 i Windows XP.

Spokojni o Itanium

Do niedawna Intel nie ujawniał zainteresowania wprowadzaniem 64-bitowych rozszerzeń do procesorów x86, choć wiadomo było, że pracuje nad taką technologią. Jedynym 64-bitowym procesorem Intela był Itanium, na którego promocję koncern przeznaczył miliony dolarów.

Dotychczas rynek nie okazał entuzjazmu wobec Itanium. Z pewnością jedną z przyczyn było to, że - zwłaszcza w pierwszych modelach Itanium - uruchamianie aplikacji 32-bitowych odbywało się kosztem wydajności. W tej sytuacji dla wielu firm zakup Itanium nie miał sensu, przede wszystkim ze względu na wysoką cenę w porównaniu z procesorami Opteron lub Xeon.

Docelowo jednak Intel zamierza zrównać koszty zakupu platform Xeon i Itanium. Oznacza to, że dla dostawców sprzętu koszt zbudowania chipsetu i pozostałych elementów komputera będzie identyczny, bez względu na to, czy wykorzystają procesory Xeon, czy Itanium.

Firma nie zdradza zaniepokojenia małym zainteresowaniem Itanium, mając nadzieję, że w miarę pojawiania się większej liczby aplikacji 64-bitowych przedsiębiorstwa zechcą wykorzystać ich wysoką wydajność. Nocona natomiast pozwoli im na stopniową migrację do aplikacji 64-biotwych, przy jednoczesnym zachowaniu programów 32-bitowych.

Procesory intelowskie 64-bitowe trafią nie tylko do serwerów, ale także komputerów biurkowych (Pentium 4E). Zdaniem sceptyków na razie liczba 64-bitowych aplikacji jest wciąż niewielka i trudno będzie wykorzystać nowe możliwości w komputerach biurkowych. Dodatkowym problemem może być dostępność 64-bitowych sterowników. Liczba możliwych konfiguracji sprzętowych na komputerach PC jest ogromna, znacznie większa niż w przypadku serwerów.

Zdalnie i bezprzewodowo

W drugim kwartale 2004 r. na rynek trafi 90-nanometrowa wersja Pentium M (nazwa robocza Dothan). Początkowo premiera była zaplanowana na pierwszy kwartał, jednak została opóźniona po wykryciu "problemu związanego z jakością".

W drugiej połowie roku na rynek trafi uaktualnienie pakietu Centrino (nazwa robocza Sonoma). Będzie ono się składać z procesora Dothan, nowego chipsetu Alviso i układu do obsługi sieci bezprzewodowej wspierającego wszystkie trzy standardy: 802.11a/b/g.

Zaprezentowano także wersję 2.0 specyfikacji Intelligent Platform Interface (IPMI), technologii, która ułatwia zarządzanie serwerami. Intel współpracował na tym polu z Dell Computer, HP i NEC. Nowości IPMI 2.0 to m.in. algorytmy autentykacyjne i szyfrujące oraz opcje związane z logowaniem użytkowników. Specyfikacja określa interfejsy, które pozwalają administratorom sieci otrzymywać alerty dotyczące stanu urządzeń, wysyłać im instrukcje i prowadzić zdalnie ich diagnostykę. Umożliwia monitorowanie zasilaczy, wentylatorów, poziomu napięcia czy temperatury. IPMI 2.0 jest zgodna wstecz z IPMI 1.5.

50 razy szybciej

Modulator optyczny to element odpowiedzialny za włączanie i wyłączanie laserów w systemach transmisji światłowodowej. Intel ogłosił, że jego inżynierom udało się wyprodukować krzemowy modulator optyczny działający z częstotliwością 1 GHz, a więc ok. 50-krotnie szybciej niż dotychczasowe modulatory krzemowe. Według Intela możliwe jest stworzenie modulatorów działających z częstotliwością 10 GHz. Osiąganie takich częstotliwości było dotychczas możliwe tylko dzięki użyciu specjalnych, drogich materiałów, jak np. arsenek galu. Osiągnięcie pozwoli na budowę bardzo tanich optycznych systemów łączności - zarówno dla połączeń wewnątrz urządzeń, jak i w sieciach LAN/WAN.


TOP 200