Rozproszony system plików dla sieci SAN

IBM opracował oprogramowanie oparte na rozproszonym systemie plików, które pozwala zarządzać danymi przechowywanymi w sieciach SAN opartych na serwerach i macierzach dyskowych wyprodukowanych przez różne firmy.

Oprogramowanie nosi nazwę TotalStorage SAN File System i jest oparte na programie wirtualizującym dane, noszącym nazwę Storage Tank. Głównym elementem programu Storage Tank jest specjalny protokół (bazujący na technologii współużytkowania plików), dzięki któremu traktują rozproszone zasoby sieciowe tak, jakby to był lokalny system plików. Stosując taki protokół, wszystkie serwery pracujące w sieci SAN mogą korzystać jednocześnie z tych samych danych przechowywanych w różnych pamięciach masowych.

Jednak na dzisiaj SAN File System wspiera tylko Enterprise Storage Server (IBM) oraz serwery pracujące pod systemami operacyjnymi AIX i Windows 2000. IBM namawia innych producentów pamięci masowych (w ramach inicjatywy podjętej na początku 2003 roku), aby dostosowali swoje produkty do wymogów stawianych przez technologię Storage Tank.

Zobacz również:

IBM zamierza w przyszłości opracować kilka wersji oprogramowania SAN File System, które będą dołączane do linuksowych serwerów linii xSeries. Może to nastąpić jeszcze pod koniec 2003 roku. Kupując serwer xSeries pracujący pod systemem Linux, użytkownik dostanie jednocześnie do ręki pakiet zarządzający zasobami przechowywanymi w rozproszonych sieciach SAN.

Ci użytkownicy, którzy współużytkują dane przechowywane na serwerach różnych platform (np. Windows, Linux i AIX), posługują się dzisiaj najczęściej protokołem NFS (Network File System (NFS). Główną wadą tego protokoły jest mała wydajność. Teraz będą mogli oprzeć swoje aplikacje SAN na technologii Storage Tank.

Ważnymi elementami oprogramowania SAN File System są serwery metadanych i programy rezydentne (tzw. agenci), które są instalowane na każdym serwerze plików pracującym w sieci SAN. Serwery metadanych śledzą informacje krążące po sieci SAN, takie jak fizyczna lokalizacja danych, rozmiary plików, czy prawa dostępu przypisane każdemu użytkownikowi.

Jedną z instytucji, która testuje na swoich serwerach oprogramowanie SAN File System, jest centrum badań nuklearnych CERN w Genewie. Centrum przetwarza olbrzymie ilości danych (generując rocznie 15 petabajtów danych) i aplikacje wspierające rozproszone systemy plików (takie jak SAN File System) mogą być w takim środowisku bardzo pomocne.