Rozpoczynają działalność pierwsze spółki wspierane przez Internet Investment Fund

Pierwszą firmą wyodrębnioną przez IIF jest FreeBird, która ma dystrybuować rozwiązania firm zagranicznych, a także tych które powstaną w tzw. inkubatorze prowadzonym przez IIF. W czerwcu br. rozpocznie działalność druga firma wsparta przez IIF - BillBird.

Pierwszą firmą wyodrębnioną przez Internet Investment Fund (IIF) jest FreeBird. Ma ona dystrybuować rozwiązania firm zagranicznych, a także tych które powstaną w tzw. inkubatorze prowadzonym przez IIF. W czerwcu br. rozpocznie działalność druga firma wsparta przez IIF - BillBird.

Z ponad 50 nowych projektów, jakie w ciągu ostatnich tygodni przedstawiono funduszowi, wstępnie wybrano 10. Według przedstawicieli firmy, co najmniej połowa z nich rozpocznie działalność w ciągu kilku najbliższych tygodni. Jednym z projektów rozwijanych w ramach IncuBird - inkubatora technologii internetowych IIF - jest usługa związana z rynkiem muzycznym, a opracowywana przy współpracy z wytwórniami fonograficznymi.

FreeBird na razie będzie sprzedawała produkty partnerów z USA, Wielkiej Brytanii i Izraela. Firma zawarła umowy o współpracy m.in. z eSoft - produkującą urządzenia internetowe, PortalPrise i iPlaner - oferującymi rozwiązania do zarządzania zawartością i budową portali korporacyjnych. Kontrakty podpisano także z eShare i Imagine, twórcami internetowych systemów obsługi klienta. W ofercie FreeBird znajdują się również produkty Sun Microsystems, EMC, Intela i RADWare.

Docelowo FreeBird będzie zajmować się dystrybucją produktów i usług kolejnych firm związanych z Internet Investment Fund.

Druga firma założona przez IIF - BillBird - od czerwca będzie oferować usługi, umożliwiające regulowanie płatności przez Internet. Rachunki klientów z różnych instytucji będą wysyłane bezpośrednio na adres firmy, gdzie zostaną zeskanowane i zarchiwizowane. Użytkownicy będą mieli do nich wgląd poprzez przeglądarkę internetową. Płatności mają być regulowane po uprzednim potwierdzeniu przesyłanym do klienta pocztą elektroniczną lub jako komunikat SMS. Firma zamierza oferować te usługi także na terenie innych państw Europy Środkowej.

IIF w 1999 r. założyli Rafał Styczeń i Janusz Homa - związani poprzednio z firmą ComArch - oraz Ran Sharon, izraelski prawnik, zarządzający dotychczas grupą inwestycyjno-konsultingową Kornelius. Firma ma wspierać rozwój nowoczesnych technologii, produktów i usług z krajów Europy Środkowej i Wschodniej.

***

Powstał fundusz wspierający rozwój młodych firm internetowych

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200