Rozpoczęły się targi Linuxworld

Mimo spadku cen akcji wielu firm linuxowych targi Linuxworld dowodzą, że system spod znaku pingwina cieszy się niezmienną popularnością. Rozwiazania klastrowe dla Linuxa zaprezentowali: Hewlett-Packard i IBM.

"Jedyną rzeczą rozwijającą się szybciej niż sam Linux jest Linux na komputerach Dell" - przekonywał Michael Dell, prezes amerykańskiej firmy, podczas wystąpienia inaugurującego ubiegłotygodniowe targi Linuxworld. Michael Dell zapowiedział, że jego firma planuje w ciągu trzech lat przeznaczyć na inwestycje związane z bezpłatnym systemem operacyjnym 370 mln USD. Już dzisiaj Dell oferuje pełną gamę produktów i usług umożliwiających wykorzystywanie Linuxa w wielkich korporacjach, pomimo że - jak przyznają przedstawiciele firmy - moment pełnej akceptacji tego systemu wśród odbiorców korporacyjnych jeszcze nie nadszedł.

<B>Klaster na Linuxie</B>

Na dzień przed rozpoczęciem targów Linuxworld większe zaangażowanie we wsparcie dla Linuxa zadeklarował Hewlett-Packard. Ma być on dla HP trzecim strategicznym systemem operacyjnym, po HP-UX i Windows 2000. Firma przygotowuje m.in. linuxowe wersje OpenView i MC/ServiceGuard. Drugie z tych rozwiązań ma zwiększyć możliwości zarządzania i dostępność klastrów zbudowanych w oparciu o Linuxa. Premiera tego produktu zapowiadana jest na początek 2001 r. Hewlett-Packard poinformował również o pracach nad stworzeniem oprogramowania umożliwiającego uruchamianie aplikacji przeznaczonych dla Linuxa na platformie HP-UX i IA-64.

Zobacz również:

  • Nadchodzą nowe tablety od Apple

Natomiast IBM zaprezentował IBM Solution Series for Linux Clusters - gotowy zestaw stanowiący klaster linuxowy. Zestaw zbudowany został w oparciu o serwery linii Netfinity. Produkt będzie wspierał wersje Linuxa dystrybuowane przez Caldera Systems, Red Hat Software, SuSE Linux i Turbo Linux.

<B>Palm z pingwinem</B>

Linux zaznaczył swoją obecność także wśród komputerów biurkowych. Oprócz Della, także IBM i Hewlett-Packard zamierzają oferować komputery PC wyposażone w Linuxa. Na razie trudno przewidywać, aby ten bezpłatny system operacyjny wyparł w krótkim czasie z rynku Windows. Jednak już teraz liczba jego użytkowników równa jest liczbie osób pracujących na systemie MacOS.

Ciekawostką targów Linuxworld był pierwszy komputer typu handheld z Linuxem pokazany przez firmę Agenda Computing.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200