Rozpoczął się niemiecki przetarg na UMTS

Analitycy liczą, że rząd niemiecki uzyska z licytacji ponad 28 mld USD.

W Niemczech rozpoczął się dzisiaj (31 lipca) przetarg na telefonię komórkową trzeciej generacji (UMTS). Analitycy przewidują, że odpowiednie licencje prawdopodobnie zostaną przyznane czterem firmom, co ma przynieść niemieckiemu rządowi ponad 28 mld USD.

Bardziej optymistycznie nastawieni obserwatorzy rynku, twierdzą nawet, że niemiecki przetarg może przynieść dużo więcej pieniędzy, niż przetarg w Wlk. Brytanii. Ten drugi wzbogacił rząd brytyjski o ok. 34 mld USD. Jednakże podobne przewidywania nie sprawdziły się w przypadku procesu licencyjnego w Holandii. Tamtejsza aukcja zakończyła się sumą 2,5 mld USD, czyli trzykrotnie niższą od przewidywanej.

Niemiecka licytacja wystartowała od ceny wywoławczej 100 mln DEM (ok. 47,8 mln USD). Do przetargu stanęły: niemiecki T Mobile, należący do Deutsche Telekom, Mannesmann reprezentujący brytyjski koncern Vodafone AirTouch, E- Plus - spółka holenderskiego KPN i Hutchison Whampoa z Hongkongu, Viag Intercom występująca w imieniu British Telecommunications i Norweskiego Telenora, Mobilcom, w którym znaczącym udziałowcem jest France Telecom, Debitel szwajcarskiego Swisscomu oraz Grupa 3G - spółka hiszpańskiej Telefonicy i fińskiego operatora Sonera.

***

Holenderski przetarg na UMTS nie przyniósł spodziewanych pieniędzy

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200