Równowaga interesów

Optimus SA przy realizacji projektów informatycznych będzie korzystał z serwerów Sequent Computer. Nowosądecka firma zapowiada w tym roku 60% wzrost przychodów z integracji systemów.

Optimus SA przy realizacji projektów informatycznych będzie korzystał z serwerów Sequent Computer. Nowosądecka firma zapowiada w tym roku 60% wzrost przychodów z integracji systemów.

Oferta integracyjna Optimusa

AT&T - okablowanie strukturalne

PAGI - transmisja danych

Baan - system MRP II dla przedsiębiorstw

SCO - systemy operacyjne

Microcom/Compaq - urządzenia zdalnego dostępu

SAP - system MRP II dla przedsiębiorstw

Microsoft - systemy operacyjne, aplikacje

Novell - systemy operacyjne, aplikacje

Mod-Tap - okablowanie strukturalne

Wieloprocesorowe systemy komputerowe firmy Sequent Computer Systems będą wykorzystywane jako platforma dla baz danych, hurtowni danych i dużych aplikacji w projektach informatycznych, które w najbliższym czasie zamierza prowadzić SA. Nowosądecka firma zawarła bezterminową umowę typu VAR z amerykańskim producentem serwerów.

Optimus SA od dwóch lat zapowiada stworzenie silnego działu, zajmującego się integracją systemów informatycznych, który pozwoliłby największemu polskiemu producentowi sprzętu PC nawiązać rywalizację z takimi firmami, jak ComputerLand czy Apexim. Mimo podpisanych wcześniej umów m.in. z największymi producentami aplikacji wspomagających zarządzanie przedsiębiorstwami, dotychczas największym sukcesem firmy z Nowego Sącza było podpisanie pod koniec ub.r. porozumienia w sprawie stworzenia wspólnej firmy z amerykańskim koncernem Lockheed Martin. Podpisana w ubiegłym tygodniu umowa z Sequent Computer wypełnia w integracyjnej ofercie Optimusa lukę, jaką był brak wysoko wydajnych serwerów. "Podpisanie umowy z Sequent wynika z zapotrzebowania na wydajne serwery - mówi Marek Maciaś, rzecznik Optimus SA. - Pozwoli nam to na podpisanie negocjowanych właśnie kontraktów".

Nowe warunki współpracy

Umowa zakłada sprzedaż produktów firmy Sequent, a także ścisłą współpracę w zakresie projektowania rozwiązań dostarczanych końcowym klientom. Amerykanie zapewniają współpracę konsultantów i inżynierów Sequenta. Od trzech miesięcy trwają szkolenia pracowników polskiej firmy. Zdaniem przedstawicieli Optimusa, na razie uczestniczyło w nich kilkanaście osób. "Szkolimy ludzi w dwóch dziedzinach. Chodzi o sprostanie wymaganiom stawianym nam przez Sequenta, a także o obsługę dużych systemów Lockheed Martina" - twierdzi Marek Maciaś. Firma z Nowego Sącza zainwestuje w marketing i promocję oraz pomoc techniczną dla użytkowników, stworzoną na bazie sieci serwisowej firmy. W planach Optimusa leży otwarcie sześciu ośrodków serwisowych w Warszawie, Nowym Sączu, Bydgoszczy, Gdańsku, Wrocławiu i Mysłowicach.

Plany firmy Sequent do roku 2000

Do połowy 1998 r.

Konsola kontrolna NumaCenter dla NT i Unixa

Mechanizmy pozwalające na statyczne dzielenie aplikacji dla NT i Unixa

Serwer NUMA-Q Scorpion z procesorem Deschutes

Do końca 1999 r.

Serwer NUMA-Q Sting III z procesorem Merced

Mechanizmy pozwalające na dynamiczne dzielenie aplikacji dla NT i Unixa

64-bitowy system Bravo (wraz z Digitalem)

Do końca 2000 r.

Mechanizmy automatycznego dzielenia, strojenia i wyważania dla NT i Unixa

Umowa podpisana przez Optimusa jest kolejnym krokiem, służącym rozbudowie pionu związanego z integracją systemów. "Przewidujemy na ten rok ok. 60% wzrost przychodów pochodzący z drugiego filaru działalności naszej firmy. Docelowo zakładamy zrównoważenie zysków, pochodzących ze sprzedaży komputerów i integracji systemów. Nie nastąpi to oczywiście w tym ani nawet następnym roku" - mówi Marek Jerzyński, wiceprezes Optimusa. Firma prowadzi również rozmowy z koncernem Bay Networks na temat porozumienia w sprawie budowy w Polsce sieci rozległych.

Sequent międzyplatformowy

Sequent słynie przede wszystkim z technologii NUMA (Non Unified Memory Access), która pozwala na budowanie serwerów wykorzystujących wiele procesorów intelowskich. Jest też producentem unixowego systemu operacyjnego Dynix/ptx. Od przyszłego roku serwery NUMA-Q będą wyposażone w intelowskie procesory Merced. Ponadto do Numa-Q zostanie dodana konsola kontrolna NumaCenter, która pozwala na równoległe używanie aplikacji napisanych dla systemów Unix i Windows NT. Nowa konsola NumaCenter będzie instalowana od połowy br.

Ukoronowaniem planów firmy ma być rozwijany wraz z Digital Equipment 64-bitowy system Unix dla procesorów Merced, nazwany roboczo Bravo. Prace nad tym systemem mają być zakończone jeszcze w tym roku.


TOP 200