Rovio (twórca gry Angry Birds) przeżywa kłopoty - zapowiada zwolnienia

Fińska firma Rovio (twórca niezwykle popularnej gry wideo Angry Birds, uruchamianej na urządzeniach mobilnych) poinformowała, że zamierza zwolnić co najmniej 130 osób. Oznacza to, że firma zwolni ok. 16% pracowników, którzy byli w niej zatrudnieni.

To zaskakująca wiadomość, ponieważ żadna inna mobilna gra nie odniosła do tej pory tak spektakularnego sukcesu, jak Angry Birds. To gra komputerowa stworzona pod koniec 2009 roku (zaprojektowana dla systemu iOS; Apple), polegająca na tym, że użytkownik wystrzeliwuje przy pomocy procy ptaki, starając się trafić nimi w świnki znajdujące się w różnych, nieraz niezwykle wymyślnych, strukturach. Od tego czasu użytkownicy kupili w App Store ponad 12 milionów kopii tej gry.

Firma Rovio zdecydowała się ostatnio wkroczyć na inne rynki, podejmując produkcję zabawek, ubrań oraz animowanych filmów. Rovio pokładała szczególnie duże nadzieję właśnie w filmach animowanych, zapowiadając, że jej pierwszy taki produkt wejdzie na ekrany kin w 2016 r.

Okazuje się, że kondycja finansowa firmy nie jest taka dobra, jak niektórzy sądzili. Najnowszy raport podaje, że zyski netto firmy spadły w zeszłym roku o ponad połowę w porównania z zyskami osiągniętymi w poprzednim, 2012 roku. Mikael Hed (dyrektor wykonawczy Rovio) powiedział, że firma skoncentruje obecnie swoje wysiłki na trzech obszarach: gry, media oraz produkty konsumenckie.


TOP 200