Router w samochodzie i pociągu

NEC Corp. poinformował o opracowaniu prototypu mobilnego routera, kompatybilnego z technologiami WLAN oraz 3G i przeznaczonego do instalowania w pojazdach ruchomych. Spółka zaprezentowała nowe rozwiązanie na wystawie Wireless Japan 2005.

Urządzenie o nazwie Litebird potrafi współpracować zarówno z lokalnymi sieciami bezprzewodowymi jak i systemami łączności trzeciej generacji (3G). Przeprowadzone testy, wykorzystujące standard IEEE 802.11b potwierdziły możliwość uzyskania wysokich przepływności transferu danych (do 6 Mb/s) przy prędkościach pojazdów dochodzących do 200 km/h.

Małe rozmiary routera Litebird pozwalają na umieszczanie go w samochodach osobowych, ciężarowych oraz pociągach. NEC twierdzi, że 200 km/h nie jest graniczną wartością dla nowych rozwiązań mobilnych firmy. Inżynierowie firmy pracują nad rozszerzeniem funkcjonalności routera w taki sposób, aby umożliwiał on transfer danych za pośrednictwem sieci WLAN i 3G przy maksymalnych prędkościach pojazdów wynoszących 330 km/h.

W ostatnim czasie można zaobserwować wzrost nakładów i inwestycji w obszarze mobilnych rozwiązań szerokopasmowych. O rozwoju usług tego typu systemów pisaliśmy m.in. w artykule "Szerokie pasmo w ruchu".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200