Router dla małej firmy

Prezentujemy przegląd dostępnych w Polsce routerów, które mogą spełnić wymagania firm mających kilkanaście stanowisk komputerowych.

Mała firma z powodzeniem może zadowolić się jednym nowoczesnym routerem, jednak gdy stanowisk pracy jest kilkanaście, a firma zajmuje nie jedno, lecz kilka pomieszczeń, trzeba pomyśleć o wydajniejszej i efektywniejszej infrastrukturze opartej na kilku urządzeniach. Warto też zaopatrzyć się w wyspecjalizowane routery np. z wbudowaną centralką telefoniczną VoIP lub serwerem VPN.

Przed zakupem sprzętu trzeba poświęcić nieco czasu na zaplanowanie firmowej sieci. Warto wyjść od podstaw i zdecydować, czy będzie ona głównie oparta na przewodowym, czy bezprzewodowym łączu. Ten parametr ma decydujący wpływ na koszty (routery z bezprzewodowymi interfejsami są droższe), szybkość oraz jakość pracy sieci. Sieć bezprzewodowa na pierwszy rzut oka jest najwygodniejszym i najtańszym rozwiązaniem, nie wymaga dodatkowych inwestycji w kable, puszki itp. To jednak tylko pozory. Chcąc zapewnić odpowiednią jakość sygnału w każdym pomieszczeniu często zmuszeni będziecie do zakupu dodatkowych wzmacniaczy, replikatorów sieci Wi-Fi czy punktów dostępowych.

Zobacz również:

  • Netgear wkracza z Wi-Fi 7 dla klientów biznesowych
  • Najnowsza aktualizacja Windows wpływa na działanie VPN

Decydując się na założenie firmowej sieci bezprzewodowej trzeba też pamiętać o jej prawidłowym zabezpieczeniu. Każdy komputer z kartą Wi-Fi może śledzić ruch sieciowy, a przy niepoprawnie skonfigurowanych zabezpieczeniach łatwo można włamać się i wykraść cenne dane. Nawet ktoś chcący skorzystać za naszym pozwoleniem z bezprzewodowego połączenia internetowego może nieświadomie wprowadzić do sieci wirusa. Zagrożeń jest znacznie więcej, dlatego routery biznesowe chociaż wyglądają podobnie jak ich „domowe” odpowiedniki to posiadają dodatkowe możliwości zabezpieczenia sieci. Większość wyposażona jest nie w kilka, a cały arsenał mechanizmów bezpieczeństwa. Blokowanie anonimowych połączeń z internetu, blokowanie dostępu do określonych witryn internetowych, możliwość wydzielenia strefy zdemilitaryzowanej, ochrona przed atakami DoS czy certyfikowana sprzętowa zapora, to tylko niektóre z nich. Zabezpieczenie sieci przed atakami z zewnątrz to nie wszystko.

W biznesowych routerach często montowane są dwa lub więcej interfejsów WAN. To dodatkowe zabezpieczenie pozwalające na bezprzerwową pracę routera. W razie awarii jednego z gniazd WAN ruch sieciowy automatycznie realizowany jest przez sprawne gniazdo. Gdy oba działają poprawnie, można je skonfigurować w taki sposób, aby jeden wykorzystywany był do większości połączeń, a drugi do przesyłania np. określonych protokołów czy zarezerwowany dla wyszczególnionych grup roboczych.

Router pracujący w firmie powinien być też wyposażony w tryb bezpiecznego udostępniania połączenia internetowego. Wówczas goście korzystający z firmowej sieci dostają do swojej dyspozycji specjalnie wydzielone połączenie, bez możliwości ingerencji w firmową sieć. Producenci duża wagę przykładają też do aktualizacji oprogramowania urządzenia. Większość routerów MSP potrafi sama sprawdzać dostępność uaktualnień na serwerach producenta, automatycznie je ściągnąć i zainstalować, a to spore ułatwienie dla administratorów dużych sieci.

Rozbudowane możliwości nowoczesnych routerów sprawiają, że często to samo urządzenie wykorzystywane jest w firmie do przeprowadzenia wideokonferencji, rozmów telefonicznych z wykorzystaniem protokołu VoIP i połączeń internetowych. Problemem staje się wówczas uzyskanie odpowiedniej wydajności i jakości połączeń. Z pomocą przychodzi funkcja zarządzania jakością pakietów QoS (Quality of Service), która w routerach MSP powinna być rozbudowana i jednocześnie niezbyt skomplikowana w obsłudze.

Planuj na wyrost

Zastosowanie routerów z gigabitowymi przełącznikami poprawia wydajność sieci wewnętrznej. Gdy pracownicy operują dużymi plikami, przesyłanymi pomiędzy komputerami, serwerami czy pamięciami NAS, są one wręcz koniecznością. To samo dotyczy sieci bezprzewodowej. Lepiej sprawdzą się routery dwuzakresowe obsługujące standard IEEE 802.11 ac.

Najwydajniejsze mogą teoretycznie pracować z wydajnością 1300 Mb/s, czyli ponad czterokrotnie szybciej niż popularne routery IEEE 802.11 n (300 Mb/s). Nawet tańsze modele zgodne ze specyfikacją AC1200 potrafią pracować z szybkością 867 Mb/s. Co ważne, posiadanie nowoczesnego routera IEEE 802.11 ac nie wymaga modernizacji dotychczas wykorzystywanego sprzętu. Laptopy jak i komputery wyposażone w dowolną kartę Wi-Fi będą z nimi bez problemów współpracować.

Router do tanich rozmów VoIP

VoIP oferuje bardzo atrakcyjne koszty połączeń telefonicznych i często zerowe koszty za połączenia realizowane wewnątrz firmy, a nawet pomiędzy oddziałami. Wprawdzie do korzystania z taniej telefonii internetowej wystarczy stacjonarny komputer, ale w przypadku firm nieodzowny jest zakup specjalistycznych urządzeń. W sprzedaży jest sporo routerów z wbudowaną bramką VoIP, a nawet bazą DECT. Podczas wyboru routera z bazą DECT trzeba zwrócić uwagę na to, z iloma słuchawkami VoIP może on współpracować. Małym firmom w zupełności wystarczają modele umożliwiające podłączenie do sześciu słuchawek. Ważne są też dodatkowe możliwości wbudowanych w router bramek VoIP. Opcja korzystania z kilku operatorów jednocześnie i przypisywania ich do różnego rodzaju połączeń lub telefonów to niezbędne wyposażenie każdej bramki VoIP. Przydaje się też funkcja redukcji echa czy automatyczna regulacja głośności.

Z routerów wyposażonych w bramkę VoIP i bazę DECT polecamy model Fritz!Box, do którego można podłączyć sześć słuchawek bezprzewodowych. Oferuje on pełne możliwości zaawansowanego routera (szybka karta Wi-Fi IEEE 802 ac, gigabitowe gniazda LAN, prosty w obsłudze interfejs, dodatkowe opcje zwiększające bezpieczeństwo) i rozbudowanej centralki telefonicznej VoIP z pięcioma cyfrowymi sekretarkami, co jest rzadkim połączeniem. Można też do niego podłączyć dwa analogowe telefony.

Routery z wbudowaną bramką VoIP sprawdzą się w małych firmach. W większych przedsiębiorstwach, gdzie liczba telefonów jest dużo większa, sprawdzą się rozbudowane bramki VoIP. Niestety większość z nich wyposażona jest tylko w jedno gniazdo WAN i LAN (100 Mb/s) – nie zastąpią więc routera.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200